Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

05.12.2021 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

Gjatë këtij viti 15 biznese janë mbyllur për shkak të pandemisë, papunësia do të rritë nivelin e varfërisë.

U bënë pothuajse dy vite që virusi korona po gjendet në mesin tonë.E prezenca e këtij infeksioni, ka vështirësuar shumë funksionimin e zhvillimin e jetesës së qytetarëve.

Mbyllja totale në fillim e më pas edhe valët e njëpasnjëshme të Covid-19 çuan në masa të ndryshme nga ekzekutivi, të cilat nuk ishin pa pasoja.

Krejt këto ndikuan shumë edhe në ekonominë e vendit.

Madje vështirësitë me të cilat u përballen disa nga bizneset, i detyruan ato të ndalojnë krejtësisht veprimtarinë e tyre.

E, kjo ka lënë edhe shumë punëtorë pa punë.

Sipas Administratës Tatimore të Kosovës, deri më tani janë shuar 15 biznese.

Sefa bëri të ditur edhe cilët janë hapat të cilat pronarët e bizneseve duhet t’i ndjekin për mbylljen e biznesit.

Ndërkohë nga Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve nuk e kanë treguar arsyen e mbylljes, por që kanë bërë të ditur numrin e bizneseve të regjistruara.

E fajin për mos përkrahjen ekonomike të punëtorëve, sidomos të sektorit privat Jusuf Azemi nga Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat, po ia lë Qeverisë së vendit.

Azemi shtoi që ikja e të rinjve nga vendi do t’i kushtojë shumë Kosovës, pasi që shumë sektorë do të mbesin pa punonjës.

Pavarësisht pakove që janë dhënë në fillim të pandemisë Azemi nuk mohon faktin se janë keqpërdorur të hollat për përfitime personale e jo për punëtorët e asaj kompanie.

Mbyllja e bizneseve përveç ekonomisë së vendit, pritet të thellojë shumë edhe krizën ekonomike të familjeve.

Sipas profesorit te ekonomisë Nagip Skenderit, kjo do të ndikojë që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë.

Ndërkohë, gjatë vitit 2020 janë mbyllur 42 biznese.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hearn zbulon shumën e majme për të cilën Joshua do e lejonte përballjen e unifikuar mes Furyt dhe Usyk

Hearn zbulon shumën e majme për të cilën Joshua do e lejonte përballjen e unifikuar mes Furyt dhe Usyk

Qysh në ndeshjen e parë, Rangnick tregon se si duhet luajtur me presion të lartë ndaj kundërshtarit

Qysh në ndeshjen e parë, Rangnick tregon se si duhet luajtur me presion të lartë ndaj kundërshtarit

Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes

Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes

Cuadrado realizon një nga golat më të bukur të këtij viti

Cuadrado realizon një nga golat më të bukur të këtij viti

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Orteku në Austri vret pilotin 19-vjeçar të Motcrossit

Orteku në Austri vret pilotin 19-vjeçar të Motcrossit

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA

10 vite bashkëpunim me Kosovën, Iowa me video 22 minutëshe për partneritetin ushtarak

10 vite bashkëpunim me Kosovën, Iowa me video 22 minutëshe për partneritetin ushtarak

Një i vdekur e tri raste pozitive me Covid-19 në Kosovë

Një i vdekur e tri raste pozitive me Covid-19 në Kosovë

Kurti flet për masat e reja Anti-COVID, përmend edhe rrezikun e përhapjes së COVID-19 nga diaspora

Kurti flet për masat e reja Anti-COVID, përmend edhe rrezikun e përhapjes së COVID-19 nga diaspora

Ministri i Shëndetësisë prezanton masat e reja Anti-COVID, hyjnë në fuqi nga dita e nesërme

Ministri i Shëndetësisë prezanton masat e reja Anti-COVID, hyjnë në fuqi nga dita e nesërme

Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media