Shtatë përfitimet e të bërit seks

E publikuar: 12/03/2015 23:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Njerëzit që bëjnë seks një herë ose dy herë në javë kanë 30 përqind më të larta nivelet e antitrupave Ig A, e cila nxit sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon në luftën e infeksioneve si ftohja dhe gripi.

1. Forcon muskujt e legenit
E rekomandueshme është të bërit seks dhe në tavolinë mbështetur pasi sjell kënaqësi dhe përmirëson kontrollin tuaj të fshikëzës.

2. Heq zagushinë apo afshin e nxehtë
Të pasurit e një orgazme, pastron sinuset dhe heq alergjinë

3. Rrit imunitetin
Njerëzit që bëjnë seks një herë ose dy herë në javë kanë 30 përqind më të larta nivelet e antitrupave Ig A, e cila nxit sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon në luftën e infeksioneve si ftohja dhe gripi.

4. Përmirëson gjumin
Hormoni Oxytocin rritet kur ju keni marrëdhënie seksuale, dhe niveli i rritur ju ndihmon të flini më mirë. Fjetja sa duhet, është një pjesë e rëndësishme e shëndetit tuaj të përgjithshëm, kështu që nëse ju keni probleme me gjumin, provoni një fitore në shtrat.

5. Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës
Hulumtimet kanë treguar se meshkujt që bëjnë seks dy ose më shumë herë në javë shkurtojnë rrezikun e tyre për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës në gjysmë.

6. Seksi të fal rrini
Gratë që gëzojnë seks jetojnë më gjatë se sa gratë që nuk kanë, dhe seksi mund të bëjë femrat të ndjehen nga dy deri në tetë vjet më të reja.

7. Heq stresin
Stresi është i keq për shëndetin tuaj. Bëni një nder vetes për të reduktuar presionin e gjakut. Endorphinat që lëshohen gjatë seksit ju bëjnë të ndiheni mirë duke ju bërë të haroni ditën tuaj të keqe.