Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

30.11.2020 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Që nga fillimi i pandemisë me koronavirus, shkencëtarët dhe ekspertët e kujdesit shëndetësor janë përballur me një detyrë të paparë. Shumë prej tyre kanë zhvilluar mjete të reja për të ndihmuar në zbulimin e hershëm dhe efikas të virusit.

Në ditët e para të pandemisë, me jo çdo pacient që shfaqte simptoma të ngjashme, mjekët iu drejtuan rrezeve rëntgen të kraharorit dhe CT të gjoksit (tomografi e kompjuterizuar) për të kuptuar ashpërsinë e COVID-19. Por leximi i rrezeve X të gjoksit për të dalluar COVID-19 dhe sëmundjet e tjera të kraharorit merr shumë kohë. Sidoqoftë, një grup studiuesish kanë zhvilluar një mjet të inteligjencës artificiale për ta bërë këtë.

Mjeti i inteligjencës artificiale DeepCOVID-XR, i zhvilluar nga studiuesit nga Universiteti Northwestern në Ilinois të SHBA-së, mund të lexojë imazhe me rreze rëntgen në gjoks për të zbuluar COVID-19 më saktë dhe më shpejt se radiologët torakalë.

Sipas të dhënave të hulumtimit të botuara në revistën Radiology, mjeti u vu në provë dhe mund të zbulonte sëmundjen me saktësi 83 për qind, duke skanuar përmes 2,214 imazheve.

Përparësia tjetër është se duke kontrolluar rrezet rëntgen të gjoksit, mjekët mund të përcaktojnë nëse një pacient duhet të izolohet menjëherë. Kjo do të ndihmonte në ndalimin e përhapjes në ambientet e urgjencës. Deri më tani, gati 238.000 mjekë janë ekspozuar ndaj virusit dhe 841 prej tyre kanë ndërruar jetë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit