Shkencëtarët zbulojnë shtratin e liqenit të lashtë nën akullin e Grenlandës

11.11.2020 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zbulojnë shtratin e liqenit të lashtë nën akullin e Grenlandës

Mbetjet e një liqeni të madh antik u zbuluan nën Grenlandë, i cili u varros thellë nën shtresën e akullit dhe vlerësohet të jetë qindra-mijëravjeçar, thanë shkencëtarët.

Shtrati i madh i liqenit fosil është një fenomen që shkencëtarët nuk e kanë parë më parë në këtë pjesë të tokës, edhe pse akulli i Grenlandës mban shumë mistere të fshehura.

Vitin e kaluar studiuesit konfirmuan zbulimin e më shumë se 50 liqeneve nën akullnajat në Grenlandë, trupat e ujit të lëngshëm të shkrirë të bllokuar midis shkëmbit dhe shtresës së akullit.

Kur u formua liqeni, rajoni ishte pa akull, thanë shkencëtarët, dhe pellgu do të kishte mbështetur një liqen monumental së bashku me një sipërfaqe prej rreth 7,100 kilometra katrorë. Kjo është afërsisht në të njëjtën madhësi duke kombinuar shtetet e Delaware dhe Rhode Island në SHBA dhe liqeni do të kishte mbajtur të paktën 580 kilometra kub ujë.

Ekipi mendon se liqeni u formua në kohë më të ngrohtë dhe mund të mbajë të dhëna të rëndësishëm sedimentare nga periudha kur rajoni ishte pa akull, si dhe informacione për klimën dhe kushtet e atëhershme mjedisore në rajon.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Vdes aktori i njohur

Vdes aktori i njohur

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem