Shkencëtarët e shndërruan qelizën e kancerit në grimca të shëndosha gjaku

20.03.2015 17:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët e shndërruan qelizën e kancerit në grimca të shëndosha gjaku

Një zbulim i rastësishëm në laboratorin e Universitetit “Stanford” mund të shënojë përparimin vendimtar në luftën kundër kancerit. Bëhet fjalë për shndërrimin e qelizave të kancerit në grimca të shëndosha të gjakut.

Qelizat e reja do të mund të përdoren për të atakuar qelizat e kancerit. Ato janë të “stërvitura” të gjurmojnë qelizat e kancerit, transmeton Koha.net shkrimin. Shkencëtarët fare rastësisht zbuluan një metodë shumë të besueshme për shndërrimin e qelizave të leukemisë në qeliza të parrezikshme imunologjike.

Mjeku Ravi Majeti dhe kolegët e tij vëzhguan procesin pasi morën qeliza të leukemisë nga pacienti dhe u përpoqën t’i ngjallin në laborator në shtresa për kultivim.

Shkencëtarët panë se disa nga qelizat e kancerit po ndryshonin formën dhe madhësinë dhe po shndërrohen në makrofage, në qeliza të fuqishme imunologjike, kur u shtrohen veprimeve të fuqishme të proteinave.

Makrofaget mund të “gëlltisin” dhe t’i tresin qelizat e kancerit.

Majeti shpreson se qelizat e “transformuara” do të mund të përdoren në luftën kundër qelizave të kancerit.

Ato kanë aftësinë e gjetjes së qelizave të kancerit duke zbuluar karakteristikat e tyre të sinjaleve kimike.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri