SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

31.12.2020 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

Pentagonit i janë dhënë 180 ditë afat për të treguar gjithçka di për UFO-t nga qeveria e SHBA.

Ligji prej 5,593-faqesh i paketës së ndihmës financiare për COVID-19 i nënshkruar së fundmi nga presidenti Donald Trump, përmbante gjithashtu edhe çështje të palidhura me pandeminë, zbulohet nga mediat amerikane.

Mes tyre ishte një ultimatum sensacional ndaj Pentagonit dhe agjencive të tjera të inteligjencës, që brenda 180-ditëve të tregojnë gjithçka dinë për objektet e paidentifikuara fluturuese, ose mjetet aliene të njohura dhe si UFO.

Masa nuk ishte përfshirë në tekstin e ligjit por e listuar si “koment i komisionit,” i atashuar me ligjin e përvitshëm të autorizimit të inteligjencës.

Komisioni i inteligjencës në Senat, i drejtuar nga republikani Marco Rubio thoshte në koment se “urdhëron kreun e inteligjencës në konsultim me sekretarin e mbrojtjes dhe krerët e agjencive të tjera të ngjashme, që brenda 180 ditëve të dorëzojnë raportin e plotë të inteligjencës dhe forcave të armatosura për fenomenet e paidentifikuara ajrore.”

Masa kërkon agjencitë të japin “analizë të detajuar të të dhënave mbi fenomene të paidentifikuara si inteligjencë gjeo-hapësinore, sinjale të paidentifikuara inteligjence, inteligjencë njerëzore apo matje të sinjaleve të inteligjencës”.

Dokumenti kërkon nga FBI një “analizë të detajuar nga të fenomeneve të paidentifikuara ajrore në hapësirën ajrore të SHBA … dhe vlerësimet nëse këto fenomeneve mund t’i atribuohen një ose më shumë kundërshtarëve të huaj”.

Zëdhënësja e departamentit të mbrojtjes Sue Gough, konfirmoi kërkesën për të përditshmen New York Post.

“Jemi në dijeni se komisioni i inteligjencës në Senat ka kërkuar një raport mbi fenomenet e paidentifikuara ajrore brenda 180 ditëve,” tha Gough.

Nick Pope, ish-drejtor i zyrës për “UFO-t” në ministrinë britanike të mbrojtjes tha: “Është një lëvizje e mirëpritur që tregon se fenomeni po merret seriozisht nga komuniteti i inteligjencës. Tashmë besoj se grupi i Fenomeneve të Paidentifikuara Ajrore në Pentagon kanë nisur hartimin e raportit për komisionin e Senatit.”/tch

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën