Shala: Nuk ka qenë e domosdoshme shitja e tokave me çmim të lirë

26.10.2020 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shala: Nuk ka qenë e domosdoshme shitja e tokave me çmim të lirë

Sa i përket shitjes së tokave me çmim të lirë, ish ministri Ahmeti Shala ka thënë se Bordi i AKP-së ka pasur të drejtë edhe mos t’i shes fare pronat me ato çmime.

“Për çmimin kaq të ulët të tokave ka pasur gjithmonë të drejtën Bordi edhe mos t’i shes këto toka me çmime të ulëta”, tha ai.

Këto komente Shala i bëri gjatë intervistimit në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë.

Duke folur për shitjen e tokave me çmim 1 euro për 1 ari, sipas Shalës ka mund të ndodhë vetëm nëse një investitor serioz ndërkombëtar premton një investim të madh dhe punësim në atë pronë.

“Ta zëmë nëse kishte ardhur një kompani e madhe siç është “Siemens”, ka mundur t’i ofrohet prona falë”, tha ai.

Deputeti Hekuran Murati ngriti çështjen e privatizimit të fabrikës së Tubave në Ferizaj, që sipas tij ka qenë Arian Hasani i cili nuk i ka përmbushur kriteret për privatizimin e kësaj fabrike.

Murati përmendi edhe procesin gjyqësor të kësaj fabrike.

Ndërsa, Shala për këtë tha se kjo pyetje është mjaft e thellë, dhe për këtë duhet pyetur ish zyrtarin juridik në AKM dhe ish-kryetarin e Bordit në atë kohë.

Derisa tha se nuk i kujtohet se ka qenë apo jo në mbledhjen kur është shitur fabrika e Tubave.

Procesi i privatizimit të Grand hotel, tha se ka qenë sikur çdo proces tjetër me Spin off special.

“Ka qenë rasti më i përfolur për Grandin”, tha ai.

Edhe për procesin e privatizimit të fabrikës Feronikel, Shala nuk mori përgjegjësi.

Deputetët po ashtu shprehen interesimin edhe për tentim privatizimin e Telekomit të Kosovës.

Shala tha se ka dështuar procesi i privatizimit të Telekomit me fanin e politikës në parlament.

Në pyetjen e deputetëve, ish-ministri Shala ka mohuar të ketë qenë anëtarë i PDK-së.

Deputetët pas dy orë intervistimi me Shalën, morën 10 minuat pauzë për ajrosjen e sallës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë