Seria A, Parma zyrtarisht e falimentuar

20.03.2015 12:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Seria A, Parma zyrtarisht e falimentuar

FC Parma shpalli zyrtarisht falimentimin. Pas muajsh të tërë përpjekjesh për të shpëtuar një prej klubeve më të mëdhenj në historinë e futbollit italian, gjykatësi Pietro Rogato vendosi të shpallë falimentimin e shoqërisë, duke i besuar mbikëqyrjen e klubit nga tani e deri në fund të sezonit, Angelo Aneddës dhe Alberto Guiottos.

Ata do të vlerësojnë kapitalin dhe të mirat e klubit, ndërsa skuadra do të përfitojë gjithsesi 5 milion eurot e akorduar nga Liga e Futbollit për të shlyer detyrimet financiare ndaj futbollistëve dhe paguar shpenzimet e skuadrës në këtë periudhë. Menjëherë me përfundimin e sezonit do të nxirren në ankand të mirat materiale të klubit, ndërsa do të nevojitet dhe rreth 1 muaj e gjysmë për vlerësimin e kapitalit të shoqërisë. Në rast se ndonjë blerës do të ofrohet gjatë kësaj periudhe për blerjen e klubit, përfshi dhe borxhin sportiv, që do të llogaritet nga mibkëqyrësit, atëherë Parma do të ketë mundësinë të nisë gjithcka nga kategoria ku gjendet në bazë të rezultateve, me shumë gjasa Serie B, duke qenë se shpëtimi duket i vështirë. Në rast të kundërt, nëse askush nuk afrohet për blerjen e klubit, atëherë skuadra do të nisë gjithçka nga kategoritë amatore, me një emër të ri, dhe me mundësinë, që dikush në të ardhmen të blejë dhe emrin dhe titullin sportiv sic ka ndodhur në të kaluarën me Fiorentinën. Gjithsesi nga tani e deri në fund, skuadra emiliane do t’i luajë normalisht ndeshjet e saj, përfshi dhe sfidën e kësaj të diele me Torinon./supersport/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Zidane, i preferuari i PSG-së

Zidane, i preferuari i PSG-së

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Zyrtare: Iran Junior, lojtar i ri i Dritës

Zyrtare: Iran Junior, lojtar i ri i Dritës