Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

12.02.2021 19:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

Emisioni Balkan Talks në Euronews Albania ka pasur të ftuar deputetin shqiptar në parlamentin serb, Shaip Kamberi, si dhe gazetarin nga Kosova që punon në Beograd, Idro Seferi.

“Deri tani Presidenti Vuçiq ka manovruar lirshëm për shkak se BE ka kriza të brendshme dhe integrimi i Serbisë në BE duket i largët dhe qytetarët nuk e shohin si diçka primare. BE nuk ka dëshmuar fuqi politikë për të ushtruar presion ndaj Serbisë dhe duhet të ndërhyjë ShBA, që ta përmbyllin sa më shpejt këtë çështje dhe mos kenë vëmendjen në Ballkan,” – shprehet për Balkan Talks deputeti shqiptar në Serbi.

Ndërkaq, Seferi mendon se Serbia ka përgatitur terrenin që të fitojë diçka nga njohja e Kosovës.

“Nëse Be dhe Uashingtoni bëhen kompakt do ketë ndikim më të madh, por Vuçiq është përgatitur për të fituar diçka. Kosova duhet të ofrojë diçka dhe këtë e kanë thënë edhe senatorët amerikanë,” – tregon Idro Seferi.

Një çështje që është lënë shpesh herë pas dorë është Lugina e Preshevës nga politika në Kosovë dhe Shqipëri.

Në këtë fushatë zgjedhore të gjitha partitë në Kosovë kanë bërë premtime për këtë çështje.

“Është e hera e parë që gjitha paritë e përdorin temën e Preshevës dhe mbetet të realizohet gjatë qeverisë stabile, e cila duhet ta shtrojë këtë me Serbinë. Ata e kanë të qartë që është momenti i fundit për të diskutuar këtë çështje dhe se marrëveshja nuk vlen pa shqiptarët e Luginës, Medvegjës dhe Bujanovcit,” – bën thirrje në Balkan Talks deputeti Kamberi.

Të njëjtin mendim ndan dhe gazetari Seferi.

“Mendoj që Lugina është përdorur si mjet për fushata, por ndihma në terren ka munguar. Nëse marrim ndihmat nga Shqipëria e Kosova arrijnë 1 milion euro, ndërsa Serbia jep më shumë për serbët e Kosovës. Çmimin e paguajnë shqiptarët në Luginë për mosmarrëveshjet mes Serbisë dhe Kosovës,” – rrëfen Seferi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes

Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes

Cuadrado realizon një nga golat më të bukur të këtij viti

Cuadrado realizon një nga golat më të bukur të këtij viti

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Orteku në Austri vret pilotin 19-vjeçar të Motcrossit

Orteku në Austri vret pilotin 19-vjeçar të Motcrossit

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA

10 vite bashkëpunim me Kosovën, Iowa me video 22 minutëshe për partneritetin ushtarak

10 vite bashkëpunim me Kosovën, Iowa me video 22 minutëshe për partneritetin ushtarak

Një i vdekur e tri raste pozitive me Covid-19 në Kosovë

Një i vdekur e tri raste pozitive me Covid-19 në Kosovë

Kurti flet për masat e reja Anti-COVID, përmend edhe rrezikun e përhapjes së COVID-19 nga diaspora

Kurti flet për masat e reja Anti-COVID, përmend edhe rrezikun e përhapjes së COVID-19 nga diaspora

Ministri i Shëndetësisë prezanton masat e reja Anti-COVID, hyjnë në fuqi nga dita e nesërme

Ministri i Shëndetësisë prezanton masat e reja Anti-COVID, hyjnë në fuqi nga dita e nesërme

Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media

Shi e borë, parashikimi i motit për javën që po hyjmë

Shi e borë, parashikimi i motit për javën që po hyjmë

Grenell bashkë me 14 kongresistë në darkë te Gjuriqi

Grenell bashkë me 14 kongresistë në darkë te Gjuriqi

Ndalesat e fundit, kërkohet takim i frytshëm Kurti – Vuçiq

Ndalesat e fundit, kërkohet takim i frytshëm Kurti – Vuçiq