Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

18.06.2022 21:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sipas disa studimeve, duhani shkakton një në 10 vdekje në mbarë botën. Një efekt anësor më pak i njohur i cigareve është dëmi që ato shkaktojnë në shëndetin tonë mendor. Megjithatë, shkalla e pirjes së duhanit tek njerëzit me probleme të shëndetit mendor është shumë më e lartë se pjesa tjetër e popullsisë.

Të jetosh me një sëmundje mendore mund të jetë e vështirë dhe disa njerëz mund t’i drejtohen pirjes së duhanit si një mënyrë për të përballuar simptomat ose për të trajtuar ngjarje stresuese të jetës. Rreth 18 milionë njerëz me sëmundje mendore përdorin produkte të duhanit dhe të rriturit me sëmundje mendore përdorin cigare në shkallë më të lartë se ata pa sëmundje mendore.

Edhe pse mund të sigurojë lehtësim të përkohshëm nga disa simptoma, pirja e duhanit nuk është një zgjidhje e shëndetshme për menaxhimin e sëmundjeve mendore. Nikotina mund të ndryshojë gjendjen shpirtërore në një mënyrë që mbulon simptomat, gjë që përforcon rritjen e përdorimit të duhanit tek njerëzit me një gjendje të rënduar të shëndetit mendor.

Njerëzit me sëmundje mendore kanë katër herë më shumë gjasa të vdesin para kohe nëse pinë cigare. Sëmundjet e zemrës, kanceri dhe sëmundjet e mushkërive janë shkaqet kryesore të vdekjes për njerëzit me sëmundje mendore, prandaj është e rëndësishme të kuptoni se si duhani ndikon në rrezikun tuaj për këto sëmundje.

Efektet serioze shëndetësore të pirjes së duhanit përfshijnë:

1.Rritja e rrezikut të sulmit në zemër, goditjes në tru dhe kancerit të mushkërive

2.Kollë dhe gulçim

3.Përkeqësimi i ankthit, stresit dhe depresionit

4.Çështjet e shëndetit oral, duke përfshirë sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe humbjen e dhëmbëve

5.Ndërveprimet e mundshme me medikamente psikiatrike.

a)Pirja e duhanit mund të ulë efektivitetin e disa ilaçeve psikiatrike dhe mund t’ju duhet një dozë më e lartë për të arritur të njëjtin nivel përfitimi terapeutik.

b)Izolimi social, stigma dhe vetë-imazhi negativ

6.Izolimi social, stigma dhe vetë-imazhi negativ

Disa nga këto efekte të dëmshme zvogëlohen menjëherë kur ndaloni duhanin dhe përmirësimet shtohen me kalimin e kohës .

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë