Rusia feston njëvjetorin e aneksimit të Krimesë

16.03.2015 14:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusia feston njëvjetorin e aneksimit të Krimesë

Në gadishullin e Krimesë, sot kanë filluar manifestimet njëjavore për shënimin e njëvjetorit të aneksimit nga ana e Rusisë.

Në seancën speciale të parlamentit të Krimesë, që është transmetuar nga Televizioni shtetëror rus, një kor e ka kënduar himnin e Rusisë, ndërsa Oleg Belaventsev, i dërguari i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, pjesëmarrësit i ka uruar për njëvjetorin e parë të “kthimit në Rusi” të Krimesë.

Belaventsev e ka përsëritur pretendimin e Rusisë se e ka marrë kontrollin ndaj Krimesë së Ukrainës, për shkak se ka pasur shqetësim për popullin atje, pas përmbysjes së presidentit të Ukrainës, Viktor Yanukovich, në shkurt të vitit 2014, pas protestave masive, të cilat presidenca e Rusisë i ka vlerësuar si grushtshtet i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.

Oleg Belaventsev u ka dhënë mirënjohje anëtarëve të udhëheqjes ruse dhe ligjvënësve të Krimesë, për “kontributin e tyre në ribashkimin e Krimesë me Rusinë”.

Aneksimi i Krimesë së Ukrainës nga ana e Rusisë është dënuar fuqishëm nga një numër i madh i vendeve dhe është shpallur ilegal me shumicë votash në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim