Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

15.12.2020 13:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Diagnoza është më vdekjeprurëse se shumica e sëmundjeve malinje të tumorit, dhe njerëzit me diagnoza të vendosura tashmë janë në rrezik të rritur.

Është njohja e hershme e simptomave dhe fillimi sa më i hershëm i trajtimit, bien dakord ekspertët, që zgjasin jetëgjatësinë dhe rrisin cilësinë e jetës së pacientëve

Pas një sulmi në zemër dhe goditje në tru, nga të gjitha sëmundjet kardiovaskulare, dështimi i zemrës merr më shumë jetë.

Vdekshmëria brenda pesë viteve nga diagnostikimi me dështim të zemrës është rreth pesëdhjetë për qind, kështu që dështimi i zemrës është më vdekjeprurës sesa shumica e tumoreve malinje, e cila është arsyeja pse me të drejtë quhet sëmundja kryesore dhe më e zakonshme malinje sot, tha akademiku kroat Davor Miliciq.

Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet simptomave të dështimit të zemrës te njerëzit me presion të lartë të gjakut, diabet, njerëz që kanë pasur një sulm në zemër ose kanë një sëmundje koronare të zemrës ose sëmundje kongjenitale të zemrës. Prandaj, pacientët me këto sëmundje duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë simptomave që shpesh janë jo specifike dhe shfaqen si:

gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

ndjenja e rrahjes ose kapërcimit të rrahjeve të zemrës

rrahje të shpejta të zemrës, lodhje dhe dobësi

ënjtje e këmbëve

durimi i vështirë i tendosjes fizike

mbytja e natës dhe nevoja për të fjetur në një kokë të ngritur

“Duke trajtuar sëmundjen themelore, themelore, siç është diabeti, është e mundur të parandaloni zhvillimin e dështimit të zemrës. Nga ana tjetër, diagnostikimi në kohë i dështimit të zemrës mund të trajtohet me sukses dhe dihet që njohja e hershme e simptomave dhe fillimi sa më i hershëm i trajtimit zgjasin jetëgjatësinë dhe rrisin cilësinë e jetës së pacientëve. Ushqimi i duhur dhe një mënyrë jetese e shëndetshme dhe aktive, e cila përjashton konsumimin e alkoolit dhe produkteve të duhanit dhe kufizon marrjen e kripës, janë faktorë të rëndësishëm në parandalimin dhe trajtimin e dështimit të zemrës “, shpjegon profesoresha kroate Maja Çikesh.

Pandemia e COVID-19, është një kërcënim i ri për pacientët me insuficiencë kardiake, sepse pamja klinike e infeksionit mund të jetë dukshëm më e vështirë dhe komplekse, dhe kështu rezultatet edhe më keq. Përveç kësaj, pasojat e infeksionit të koronavirusit mund të ndikojnë në një zemër të shëndetshme më parë dhe të kontribuojnë në dëmtimin e saj dhe zhvillimin e sindromës së dështimit të zemrës. Nëse ka sëmundje të shoqëruara, të tilla si diabeti, hipertensioni ose mbipesha, pamja klinike është shumë më komplekse dhe rezultatet përkeqësohen.

Ekspertët theksojnë rëndësinë e kontrolleve të rregullta dhe të mos injorohen simptomat, por të këshillohet me mjekun, veçanërisht nëse vuajnë nga diabeti, hipertensioni, sëmundja e trashëguar e zemrës ose sëmundja e arterieve koronare. Ata gjithashtu inkurajojnë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktivitet fizik në mënyrë që të parandalojnë zhvillimin e dështimit të zemrës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën