Roboti mëson fëmijët të shkruajnë

08.03.2015 21:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Roboti mëson fëmijët të shkruajnë

Në kërkimet pedagogjike, koncepti i të mësuarit duke mësuar është një teknikë e njohur dhe e suksesshme. Ideja është që fëmijët kanë më shumë interes dhe besim tek një objekt kur është dikush tjetër që i mëson. Shkencëtarët tek EPFL në Zvicër prezantuan këtë javë në Konferencën Ndërkombëtare të Ndërveprimit Njeri-Robot projektin e tyre CoWriter, që lidhet me një robot që do të shërbejë si mësues.

Sistemi, i cili është akoma në fazë prototipi, përdor tabletët dhe një robot në formën e një njeriu për të ndihmuar nxënësit të mësojnë si të shkruajnë. Jo vetëm robotët do të mësojnë fëmijët, por edhe fëmijët do të udhëzojnë robotët, të cilët janë programuar me algoritme progresive të të shkruarit që imiton të mësuarit njerëzor. Shkrimi i robotëve do të shfaqet tek një tablet, ku fëmijët mund të korrigjojnë duke përdorur një laps digjital.

Programi pilot CoWriter është testuar tek disa shkolla fillore me fëmijë të moshës 7-8 vjeç. I gjithë qëllimi është që t’u ofrojnë edukatorëve dhe mësuesve një mënyrë për të përdorur modelin e të mësuarit duke mësuar me një “student” robot, i cili përmirëson dijet e tij gradualisht dhe më e rëndësishmja, nuk lodhet asnjëherë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor