Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

26.07.2021 22:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Përfaqësuesit e Republikës Serbe do të iniciojnë një ligj që do të dërgojë në burg këdo që e quan popullin serb si popull gjenocidal.

Së fundi, edhe Përfaqësuesi i Lartë në Bosnjë, Valentin Inzko, ka iniciuar ndryshimin e ligjit në nivel vendi që dënon të gjithë ata që mohojnë gjenocidin në Srebrenicë.

Kjo nuk është pëlqyer nga Republika Srspka dhe përfaqësuesi i saj në Presidencën 3-anëtarëshe të Bosnjës, Milorad Dodik. Edhe partitë tjera serbe nuk e kanë pranuar këtë vendim.

Sot, në komisionet e Kuvendit Popullor të Republikës Serbe janë iniciuar dy ligje si kundërpërgjigje për këtë, e një prej tyre dënon të gjithë ata që Republika Serbe krijesë e dalë nga gjenocidi apo që serbët i quan popull gjenocidal.

Këto ligje pritet të miratohen në seancën e së premtes, e cila do të jetë e mbyllur për publikun.
Serbët nuk e pranojnë që ka ndodhur gjenocid ndaj popullit boshnjak dhe sidomos nuk e konsiderojnë si gjenocid atë që ka ndodhur në Srebrenicë ku mbi 8000 meshkuj të paarmatosur u vranë pa asnjë arsye nga grupet paramilitare serbe dhe ushtria e serbëve të Bosnjës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani i kërkon presidentit gjerman ndihmë për njohje të reja

Osmani i kërkon presidentit gjerman ndihmë për njohje të reja

Federata Evropiane e Gazetarëve i reagon Ramës pasi nuk i lejoi gazetarët e Kosovës t’i bënin pyetje Merkelit

Federata Evropiane e Gazetarëve i reagon Ramës pasi nuk i lejoi gazetarët e Kosovës t’i bënin pyetje Merkelit

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë do të vendoset, s’ka ndryshe

Në këto vende nesër nuk do të ketë rrymë

Në këto vende nesër nuk do të ketë rrymë

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

Kurti pas takimit me Merkel: Kosova gati për padinë për gjenocid ndaj Serbisë

Vrasja e taksistit në Gjilan, gjykata merr vendim ndaj tre të dyshuarve

Vrasja e taksistit në Gjilan, gjykata merr vendim ndaj tre të dyshuarve

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

Kurti: Procesi i Berlinit i mjaftueshëm për të mos pasur alternativa tjera

Avokati i Kadri Veselit e quan Prokurorinë të pandershme, Gjyqtari ia tërheq vërejtjen për gjuhën

Avokati i Kadri Veselit e quan Prokurorinë të pandershme, Gjyqtari ia tërheq vërejtjen për gjuhën

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

Fillon takimi i Kurtit me kancelaren Angela Merkel

Guvernatori Mehmeti mirëpret thellimin e bashkëpunimit me institucionet gjermane

Guvernatori Mehmeti mirëpret thellimin e bashkëpunimit me institucionet gjermane

Nesër nis gjykimi ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

Nesër nis gjykimi ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

Regjistrimi i popullsisë përcillet me probleme teknike

Regjistrimi i popullsisë përcillet me probleme teknike

Rama s’i lejon gazetarët nga Kosova që t’i bëjnë pyetje Merkelit

Rama s’i lejon gazetarët nga Kosova që t’i bëjnë pyetje Merkelit

Austria e gatshme ta ndihmojë Kosovën në sektorin e bujqësisë

Austria e gatshme ta ndihmojë Kosovën në sektorin e bujqësisë

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

Merkel: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësim në BE

24 të vdekur dhe 357 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

24 të vdekur dhe 357 raste të reja me COVID-19 në Kosovë