Renditja e FIFA-s, Shqipëria ngjit dy vende. Spanja jashtë 10-shes

12.03.2015 14:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Renditja e FIFA-s, Shqipëria ngjit dy vende. Spanja jashtë 10-shes

Shqipëria ka mundur të rikuperojë dy vende në renditjen e fundit të FIFA-s, të publikuar këtë të enjte, duke u ngjitur në vendin e 61-të në botë me 557 pikë, nga 548 që ka pasur një muaj më parë.

Ajo që të bie më shumë në sy në renditjen e fundit është rikthimi i Italisë në 10 ekipet më të mira, por mungesa ndër to e Spanjës. Në renditjen e muajit shkurt, Italia gjendej në vendin e 12, pas Spanjës dhe Zvicrës, ndërsa tashmë për herë të parë që prej qershorit 2014 ka kapur vendin e 10.

Pas shumë viteve dominim total, si në futbollin europian, por edhe në futbollin botëror, “La Roja” ka zbritur në vendin e 11. Kujtojmë që Spanja ka fituar Botërorin e vitit 2010 dhe Europianët e viteve 2008 dhe 2012. Një periudhë e re duket se do të nisë për skuadrën iberike, edhe pse do të ketë sërish Del Bosquen në krye të pankinës, një prej trajnerëve më të shquar spanjollë, por që në Brazil nuk shkoi më shumë sesa ndeshjet e fazës me grupe.

Ky ndryshim vendesh është i vetmi ndër 10 të parët, pasi Gjermania vazhdon të mbajë vendin e parë, e ndjekur nga Argjentina dhe Kolumbia. Më pas vijnë Belgjika, Holanda, Brazili, Portugalia, Franca dhe Uruguaji.

Renditja e ardhshme e FIFA-s do të publikohet më 9 prill, një renditje që do të ketë përfshirë edhe rezultatet e ndeshjeve eliminatore të këtij fundmuaji, ku vlen të përmendet se Shqipëria do të presë Armeninë në “Elbasan Arena”, më 29 mars. / Top Channel

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Zidane, i preferuari i PSG-së

Zidane, i preferuari i PSG-së

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi