Rebelët në Ukrainë duan shpjegime për “statusin special”

14.03.2015 17:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rebelët në Ukrainë duan shpjegime për “statusin special”

Një zyrtar nga e ashtuquajtura Republikë Popullore e Donjeckut në lindje të Ukrainës ka kërkuar nga Kievi të shpjegojë se përse nuk ka respektuar afatin e caktuar për t’i dhënë kësaj “republike” dhe një rajoni tjetër separatist pro-rus stausin special.

Në bazë të marrëveshjes për armëpushim të arritur më 12 shkurt midis liderëve të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, Parlamenti i Ukrainës është dashur t’iu japë zyrtarisht statusin special Donjeckut dhe Luhanskut.

Sipas marrëveshjes, Kuvendi i Ukrainës është dashur të ofrojë këtë status që garanton autonomi më të madhe, brenda një muaji.

Nuk ka pasur ende raporte nga Kievi, të cilat tregojnë se Kuvendi ka miratuar masën.

Denis Pushilin, përfaqësues i “Republikës Popullore të Donjeckut” në Grupin e Kontaktit për zgjidhjen e situatës në Ukrainë, ka thënë se nuk ka asnjë kuptim që të mbahen takime të tjera për normalizimin e situatës në Ukrainë, derisa Parlamenti i këtij vendi nuk miraton marrëveshjen për statusin special.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?