Reagon Lista Srpska pasi VV e quajti krijesë fashiste

07.03.2015 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reagon Lista Srpska pasi VV e quajti krijesë fashiste

Lista Serbe ka reaguar sot me anë të një komunikate ndaj deklaratës së anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Erzen Vraniqi, i cili dje këtë grupacion politik serb e ka quajtur “krijesë fashiste”.

Sipas Listës Serbe, pikërisht sjelljet e Vetëvendosjes janë shoviniste dhe frikësuese për serbët në Kosovë.

“Organizatat siç është Vetëvendosja fuqinë e vet e humbë në shkatërrime dhe i vetmi interes i tyre është lufta kundër çfarëdo sistemi rregullues, për çka para do kohësh kanë mundur të vërtetohen qytetarët e shumë qyteteve në Kosove. Qasja e vetme e saj është paturpësia e deklaratave populliste dhe keqpërdorimi i problemeve të grumbulluara ekonomike që shfaqin pakënaqësinë e qytetarëve”, thuhet në reagim.

Kur është fjala për akuzat e Vraniqit se Lista Serbe nuk posedon kurrfarë respekti për qytetaret shqiptarë, subjekti politik serb dëshiron të përkujtojë se “nuk janë anëtaret e organizatës së tyre ata që sistematikisht rrënojnë përmendoret e fqinjëve të tyre dhe nuk gjuajnë me gurë njerëzit të cilët shkojnë të vajtojnë të afërmit e tyre të vdekur”.

“Çfarë pozite do të kishin serbët nëse fjalën vendimtare në jetën politike do ta kishte Lëvizja Vetëvendosje? Për fat të mirë, kurrë nuk do ta kuptojmë, sepse besojmë që shumica e bashkëqytetarëve tanë shqiptarë dëshiron të jetojë në shoqërinë në të cilën turma nuk sulmon institucionet e veta dhe nuk sulmon gazetarë apo autobusë”, thuhet në reagim.

Lista Serbe fton Vetëvendosjen të pushojë me gjuhën e urrejtjes dhe veprimet ekstremiste të cilat destabilizojnë politikisht Kosovën sepse nga këto nuk mund të kenë leverdi as shqiptarët as serbët./express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet