Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

28.12.2020 23:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Shkencëtarët kanë gjetur një shpjegim të mundshëm pse burrat mund të kenë një rrezik më të lartë të shfaqjes së simptomave më të rënda të COVID-19 sesa gratë dhe pse ato mund të kenë rezultate më të këqija, pavarësisht nga mosha.

Studiuesit në Qendrën Mjekësore Wape Forest Baptist në Shtetet e Bashkuara kanë theksuar rolin e hormonit seksual femëror të estrogjenit në uljen e niveleve të enzimës ACE2 në zemër, e cila mund të lehtësojë COVID-19 te gratë.

Studimi, i botuar në revistën Current Hypertension Reports, shqyrtoi të dhënat paraklinike mbi aktivitetin specifik të hormoneve, veçanërisht të estrogjenit.

“Ne e dimë që koronavirusi ndikon në zemër dhe e dimë që estrogjeni mbron nga sëmundjet kardiovaskulare te gratë, kështu që ato duket se janë shpjegimi më i mundshëm për ndryshimet hormonale midis gjinive”, tha autori kryesor i studimit Lian Groban, profesor në Shkollën e Mjekësisë të Wake Forest.

Studimi tregoi se ACE2, e cila lidhet me membranat qelizore në zemër, arteriet, veshkat dhe zorrët, është receptori i qelizave koronavirus përgjegjës për infeksionet e COVID-19 dhe është përgjegjës për transportimin e virusit në qelizat e këtyre sistemeve të organeve, raporton Business Standard.

Estrogjeni ul nivelet e ACE2 të zemrës, të cilat mund të modulojnë ashpërsinë e sëmundjes COVID-19 te gratë. Në të kundërt, nivelet më të larta të ACE2 në indet mund të shpjegojnë gjithashtu pse burrat kanë simptoma më të rënda, sipas Groban.

“Shpresojmë që studimi ynë i rolit të hormoneve estrogjenike në shprehjen dhe rregullimin e ACE2 do të shpjegojë ndryshimet gjinore në infeksion dhe rezultatet e COVID-19 dhe të shërbejë si një udhëzues për trajtimin dhe zhvillimin e terapive të reja,” tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë