Problemet e varësisë seksuale

10.03.2015 00:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Problemet e varësisë seksuale

JA DISA FAKTE RRETH VARËSIVE SEKSUALE:

*Varësia seksuale është një gjendje ku i sëmuri bëhet tepër i preokupuar me mendime apo sjellje që i japin efekt për dëshirë seksuale.

*Më shumë se 30 milionë njerëz mendojnë që vuajnë nga varësia seksuale në Shtetet e Bashkuara.

*Paraphilia hyn tek sëmundjet për njerëzit me çrregullime seksuale nga objekte apo veprime që konsiderohen jo joshëse.

*Të varurit seksual mund të jenë ose paraphilik ose jo . Njerëzit jo paraphilik janë klasifikuar nga Manuali i Statistikave të Çrregullimeve Mendore (DSM) si çrregullim seksual.

*Nuk ka faktorë adekuat që mendohet të shkaktojë varësisë seksuale, por mendohet të jenë faktorët biologjik, psikologjik, dhe social që kontribuojnë në zhvillimin e këtyre çrregullimeve.

*Të varurit nga seksi janë përshkruar si njerëz që vuajnë nga një model negativ i sjelljes seksuale që çon në probleme apo ankthe.

*Nuk ka asnjë metodë që definitivisht tregon që dikush ka një varësi seksuale.

*Ilaçet kundër depresionit dhe medikamentet që ulin hormonet mashkullore janë terapia që trajton këtë sëmundje.

*Parandalimi i varësisë seksuale mund të përfshijë terapi që rrisin vetëbesimin dhe trajtimin e problemeve emocionale.

*Për të parandaluar këtë varësi duhet të bëhet një edukim i fëmijëve për rreziqet e përdorimit të tepruar të internetit dhe të faqeve pornografike.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri