Porsche konfirmon një model të ri misterioz

17.03.2015 16:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Porsche konfirmon një model të ri misterioz

Kompania Porsche do të shtojë edhe një model të shtatë në ofertën e saj, ndërsa vendimin përfundimtar do ta bëjë bordi i drejtorëve.

“Në të ardhmen e afërt, do të paraqesim linjën e shtatë të modelit. Tashmë ka plane, por jemi duke pritur për dritën jeshile nga bordi i drejtorëve”, ka thënë Matthias Mueller, drejtori ekzekutiv i Porsches, në konferencën vjetore.

Porsche nuk ka dhënë detaje të hollësishme se për çfarë modeli bëhet fjalë. Gjatë muajve të fundit, janë shfaqur disa spekulime për super veturën me motor mesatar të montuar, i cili duhej të pozicionohej në mes të modelit 911 dhe 918 dhe të jetë konkurrent për modelet e Ferrarit dhe McLarenit.

Flitet se ky model i shtatë do të jetë më i ulët se modeli Panamera apo versioni Shooting Brake i modelit të njëjtë. Nga ana tjetër, flitet se do të jetë edhe model elektrik.

Ne vetëm mund të spekulojmë se çfarë do të jetë ky model i ri, por nëse shikojmë lëvizjet e fundit të grupit VW, mund të supozohet se fjala është për një model elektrik, transmeton Koha.net. Pas prezantimit të modelit R8 e-Tron dhe pas lajmit se Audi është duke përgatitur një Crossover elektrik, modeli elektrik nga Porsche i cili do të luftonte me Teslan, nuk tingëllon si një ide e keqe.

Porsche për momentin është njëra nga kompanitë më fitimprurëse në industrinë e veturave, edhe pse i ka rënë fitimi nga 18 në 15.8% në krahasim me vitin e kaluar, kryesisht për shkak të modelit Macan dhe shpenzimeve nga shtimi i tij në ofertë.

Fokusi i kompanisë Porsche mbetet në motorët dhe menaxhim, e cila në mënyrë të qartë tregon se kompania nuk ka ndërmend që të konkurrojë me të tjerët në teknologjinë brenda veturës dhe automatizimin e vozitjes.

Sipas Mueller, konsumatorët e Porsches “nuk duan smartfon mbi katër rrota, ose ekran më të madh të mundshëm në qendër të konzolës. Në Porsche nuk ka vend për dekorime”./koha.net/

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor