Pesë këshilla që duart tuaja të mos ju vijnë aromë hudhre

11.06.2022 21:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pesë këshilla që duart tuaja të mos ju vijnë aromë hudhre

Është mirë të gatuash për familjen ose miqtë, por kur përgatit pjata që përmbajnë qepë ose hudhër, siç është sot kur menyja kërkon hudhër, gjërat bëhen pak të vështira.

Lajmi i mirë është se ka disa këshilla shtëpiake që eliminojnë në mënyrë drastike erën e hudhrës.

Këtu janë 5 këshilla që duart tuaja të mos vijnë era hudhrë

Limon

Merrni një limon dhe shtrydheni në duar. Fërkojini mirë mes tyre sikur dëshironi t’i sterilizoni. Do të largojë erën e hudhrës. I njëjti truk vlen edhe kur keni ngrënë peshk dhe duart tuaja marrin erë. I shpëlajmë me pak lëng limoni.

Uthull me sapun dhe ujë të ftohtë

Ky është një truk që na mësoi gjyshja. Fillimisht lani duart me pak uthull. Më pas, lani duart me ujë të ftohtë dhe më pas merrni një pikë sapun enësh, një pikë uthull dhe lani duart tërësisht nën ujë të ftohtë. Mund të them që për mua funksionon çdo herë!

Kafe

Edhe pse më pak e njohur, aroma e kafesë maskon erën e hudhrës. Ju që nuk e keni provuar, provojeni dhe nuk do të humbni.

Salce domatesh

Salca e domates është një “ilaç” i vjetër pasi e përdornin si banjë me flluska dhe shampo. Salca e domates thith erën e keqe. Edhe kjo ndodh me hudhrën, kështu që provojeni!

Pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve që ju thoni jo vetëm që jep frymë të freskët, por edhe e transferon këtë freski në duart tuaja. Lyeni duart me pak pastë dhëmbësh dhe shijoni aromën e freskisë në duar, mos harroni të shpëlani duart sepse në të kundërt do të ngecni./abcnews.al

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë