​Pesë arsye pse duhet të hani manaferra

12.06.2022 00:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Pesë arsye pse duhet të hani manaferra

Me shijen e mahnitshme që ofrojnë manaferrat, ngrënia e tyre mund t’i japë trupit tuaj disa përfitime të mëdha nëse i shijoni rregullisht.

Këtu janë pesë efektet e mahnitshme:

Ju mund të humbni peshë

Manaferrat janë të yndyrshme dhe pa natrium, nuk kanë sheqerna të shtuara dhe janë relativisht të ulëta në kalori. Përveç kësaj, fibrat që gjenden në këto manaferra mund të ndihmojnë në nxitjen e ngopjes, gjë që mund të ndihmojë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme në afat të gjatë.

Forconi imunitetin

Vitamina C është një lëndë ushqyese e fuqishme që ndihmon shëndetin e imunitetit. Ajo kontribuon në mbrojtjen imune dhe stimulon aktivitetin antioksidues të pastrimit, duke mbështetur në fund shëndetin e përgjithshëm të një personi. Një filxhan manaferra të freskëta siguron 30 mg vitaminë C.

Përmirësime të aftësive njohëse

Manaferrat përmbajnë një polifenol unik të quajtur antocianin, i cili gjendet në ushqime të tjera me ngjyrë natyrale blu ose vjollcë, si boronica, lakra vjollcë dhe patatet vjollcë. Të dhënat tregojnë se ky polifenol lidhet me përmirësime të ndjeshme të kujtesës, vëmendjes dhe shpejtësisë psiko-motore, gjë që e bën manaferrën një ushqim të fuqishëm për shëndetin e trurit.

Përmirësime në shëndetin e zorrëve

Mikrobioma juaj e zorrëve mund të ketë një ndikim të thellë në shëndetin e zorrëve, shëndetin tuaj imunitar dhe madje edhe shëndetin tuaj mendor, dhe ndikohet nga disa zgjedhje dietike dhe të stilit të jetesës. Konsumimi i manaferrave mund të shkaktojë një ndryshim të fortë në komunitetet bakteriale gastrointestinale dhe të mbështesë një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve.

Lehtëson inflamacionin

Inflamacioni kronik shoqërohet me sëmundje të zemrës, goditje në tru, kancer dhe sëmundje të tjera. Të dhënat tregojnë se këto manaferra mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, veçanërisht atij të shkaktuar nga mbipesha.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit