Përplasje në Këshillin Prokurorial të Kosovës, Sylë Hoxhaj braktis mbledhjen

13.03.2015 15:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasje në Këshillin Prokurorial të Kosovës, Sylë Hoxhaj braktis mbledhjen

Mbledhja e sotshme e Këshillit Prokurorial të Kosovës është shndërruar në të jashtëzakonshme. Me të nisur ajo, kryesuesi dhe u.d. i kryeprokurorit, Sylë Hoxha e ka lëshuar mbledhjen.

Shkas është bërë mandati i dy anëtarëve të KPK-së, Sevdije Morina dhe Jetish Maloku. Kjo çështje ishte kryer javën e kaluar, por prapë është vendosur në rend të ditës. Hoxha ka kërkuar nga Morina e Maloku të largohen nga mbledhja, meqë ka thënë se ka konflikt interesi. Por anëtarët e kanë kundërshtuar këtë duke thënë se çështja është përfunduar në mbledhjen e kaluar kur Jetish Maloku hoqi dorë nga vazhdimi i mandatit duke ia lënë rendin Sevdije Morinës.

“Unë po largohem nga këtu, sepse nuk dua ta shkel ligjin”, ka thënë Sylë Hoxha, duke u larguar në mënyrë demonstrative.

Mbledhjen e ka vazhduar zëvendësi i tij, Idaim Ismajli. Më 4 vota për dhe 2 kundër është votuar të vazhdohet mbledhja. Është duke u diskutuar që mbledhja të vazhdojë me të vetmen pikë të rendit të ditës – shkarkimin e Sylë Hoxhës. Këtë e ka kundërshtuar Florent Muçaj.

Mbledhja është duke vazhduar me shumë diskutime.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni