Përfundon gara e çmendur në Formula 1, nga njëra ndërprerje në tjetrën – Hamilton triumfon në fund

06.12.2021 04:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përfundon gara e çmendur në Formula 1, nga njëra ndërprerje në tjetrën – Hamilton triumfon në fund

Çmimi i Madh i Arabisë Saudite në Formula 1 dukej se nuk do të mbaronte kurrë. Në Jeddah ndodhi gjithçka: parakalime, përplasje dhe ndërprerje të garës. Në xhiron e 9-të ndodhi aksidenti i parë, me Mick Schumacher, që shkatërron makinën e tij me barrierat mbrojtëse.

U desh kohë që të bëhet gati fillimi i garës, që solli dhe ndryshimin në renditje të pilotëve, me Verstapen që i merr vendin Hamilton, por një tjetër përplasje, Perez, Mazepin e Russell shkakton ndërprerjen e dytë. Një tjetër nisje ku në vendet e para janë vendosur: Ocon, Hamilton, Verstappen, Ricciardo, Bottas.

Verstappen përpara Hamilton, pastaj Ocon, Ricciardo, Bottas, Gasly, Giovinazzi, Vettel, Tsunoda dhe Leclerc.

“Më mungon fuqia”, thotë Verstappen në radio.

“Ishte vetëm bateria e shkarkuar”, e qetësojnë nga bokset.

Aksident për Tsunoda, largohet me makinë të dëmtuar.Makina virtual e sigurisë.

25/50 FERRARI? – Sainz i teti, Leclerc i nënti, garë me dy fytyra për të kuqtë. Spanjolli rikuperoi shtatë pozicione, Monegasku humbi pesë.

26/50 Hamilton, xhiro më e shpejtë në 1’31” 502, është një sekondë prapa Verstappen.

Pesë sekonda penallti për Tsunoda pas kontaktit me Vettel.

29/50 Verstappen komandon Hamilton, pastaj Ocon, Ricciardo, Bottas, Gasly, Giovinazzi, Sainz, Leclerc dhe Stroll.

30/50 Makina virtuale e sigurisë për të rikuperuar shumë mbeturina në pistë. “Pista është në gjendjen më të keqe”, ankohet Fernando Alonso.

33/50 Pastrohet pista, fillon sërish me Verstappen përballë Hamiltonit.

35/50 Xhiro e shpejtë për Hamilton, 1’31 “411, është 1” 5 prapa liderit Verstappen.

Lewis shumë pranë Verstappen, tentim për parakalim dhe kontakt mes të dyve, Max ende lider.

KAOS TOTALI- Kontakt Verstappen-Hamilton në kthesën 1, Max qëndron përpara, pastaj nga bokset e urdhërojnë t’i japë pozicionin britanikut. Ka një ngadalësim, Hamilton godet Verstappen dhe përplasja është e jashtëzakonshme. Tani Verstappen është duke ecur me 2″ ndaj Lewis, por po përpiqet të kuptojë nëse ka dëmtime.

45/50 PENALLTI- Max Verstappen penalizohet me 5”. Hamilton në komandë përpara Verstappen.

47/50 Hamilton para Verstapen, e më pas… Ocon, Bottas, Ricciardo, Gasly, Sainz, Leclerc, Giovinazzi, Norris.

Lewis Hamilton fiton GP-në e Arabisë pas një dueli total me Max Verstappen, Alpin e Esteban Ocon në podium. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BKS-ja lanson katër aplikacione inovative në shërbim të qytetareve

BKS-ja lanson katër aplikacione inovative në shërbim të qytetareve

I njohuri për vjedhje të derivateve kapet nga Policia, ia konfiskojnë veturën “full” me naftë

I njohuri për vjedhje të derivateve kapet nga Policia, ia konfiskojnë veturën “full” me naftë

A po i rikthehet Kosova projektit amerikan të gazit? Flasin nga Qeveria

A po i rikthehet Kosova projektit amerikan të gazit? Flasin nga Qeveria

Financieri i $10 trilionëve të BlackRock, thotë se lufta Rusi-Ukrainë ‘po i jep fund globalizimit’ (Fotot)

Financieri i $10 trilionëve të BlackRock, thotë se lufta Rusi-Ukrainë ‘po i jep fund globalizimit’ (Fotot)

202 milionë Amerika, 34 milionë Kosova, kështu duken bateritë për akumulimin e rrymës

202 milionë Amerika, 34 milionë Kosova, kështu duken bateritë për akumulimin e rrymës

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Profesori i ekonomisë: Veteranët duhet ta kenë pagën minimale 500 ose 600 euro

Profesori i ekonomisë: Veteranët duhet ta kenë pagën minimale 500 ose 600 euro

Lansohet Programi i Bashkëpunimit Zviceran për Kosovën 2022–2025, Zvicra do ta mbështesë Kosovën me 86 milionë euro

Lansohet Programi i Bashkëpunimit Zviceran për Kosovën 2022–2025, Zvicra do ta mbështesë Kosovën me 86 milionë euro

ATK shënon rritje të të hyrave nga tatimet

ATK shënon rritje të të hyrave nga tatimet

Rritje rroge 100 euro: Punëtorët e këtyre kompanive në grevë nga 11 maji

Rritje rroge 100 euro: Punëtorët e këtyre kompanive në grevë nga 11 maji

Gërvalla për herë të parë në Tel Aviv, biznesmeni izraelit publikon foto dhe detaje

Gërvalla për herë të parë në Tel Aviv, biznesmeni izraelit publikon foto dhe detaje

Hapet aplikimi për shtesën prej 100 euro për studentët

Hapet aplikimi për shtesën prej 100 euro për studentët

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Në bordin e “Ibër-Lepencit” u përzgjodhën persona që nuk kishin kaluar te Ambasada Britanike

Në bordin e “Ibër-Lepencit” u përzgjodhën persona që nuk kishin kaluar te Ambasada Britanike

Ja edhe sa ditë kanë mbetur për të aplikuar për shtesën prej 100 eurosh

Ja edhe sa ditë kanë mbetur për të aplikuar për shtesën prej 100 eurosh

Rregulla të reja nga BE për shtetet jo-anëtare, prej tani më lehtë për të siguruar kontrata pune

Rregulla të reja nga BE për shtetet jo-anëtare, prej tani më lehtë për të siguruar kontrata pune