Përfitimet nga një gotë verë në ditë

01.05.2021 15:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përfitimet nga një gotë verë në ditë

Në sajë të përmbajtjes së lartë të polifenoleve, vera e kuqe eliminon sëmundjet radikale dhe mbron zemrën. Konsumi i saj duhet gjithmonë të jetë i moderuar

Rexhep Kryeziu
Ekspert i vreshtarisë dhe verëtarisë

Shumë mjekë këshillojnë pacientët e tyre për të pirë një gotë verë të kuqe në ditë, sepse ajo është e mirë për shëndetin.

Shumica e njerëzve ndjekin këtë këshillë, por jo të gjithë janë gjithmonë të vetëdijshëm për arsyet e vërteta, pse specialisti rekomandon një gotë verë për çdo ditë, sepse ai është mjeku juaj dhe ju tregon. Prandaj zbulojeni se çfarë janë përfitimet e pirjes se një gotë verë për çdo ditë.

Një gotë në ditë është receta e veçantë

Vera është e shëndetshme nëse e pimë me moderim, një sasi që, sipas ekspertëve, korrespondon me një pije në ditë. Kini kujdes, sepse ne nuk jemi duke folur për çdo lloj të verës, por vetëm për verën e kuqe.

Kjo nuk është edhe për tu pirë në çdo kohë, duhet të jetë në darkë ose drekë (darkë të mirë për një çështje më lehtësi, në qoftë se ju duhet të punoni pas drekës, shije dhe aroma e verës në gojë është e këndshme.

Pas studimeve të shumta, ekspertët kanë ardhur në këtë përfundim: një gotë verë të kuqe në ditë ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve kardiovaskulare, dy gota burrat dhe një gratë. Gjithashtu shërben për të mirë në trajtimin e sëmundjeve dhe çrregullimeve të tilla si diabeti, dementia ose osteoporoza.

Edhe pse vera është një nga pijet më të vjetra alkoolike në botë, një kohë të gjatë përfitimet nga kjo pije në shëndetësi nuk janë zbuluar. Së pari, ajo ishte konsumuar vetëm për argëtim, për pushim, për të shoqëruar ushqimin ose vetëm të shijon një pije më ndryshe se zakonisht.

Cilat janë përfitimet nga vera, kur ajo pihet për çdo ditë?

Në vijim janë avantazhet e demonstruara nga konsumimi i përditshëm të një deri dy gota verë të kuqe:

Ajo zvogëlon rrezikun e vdekjes nga disa shkaqe: në Evropë, studiuesit thonë se konsumimi i 22-32 gram alkool në ditë ka një efekt mbrojtës të shëndetit dhe, për këtë arsye, shmang vdekshmërinë për shumë shkaqe. Në Danimarkë, Francë dhe Angli, është e njohur se në masë të moderuar, është e preferueshme konsumimi i verës, birrës apo dhe pije tjera alkoolike.

Ajo zvogëlon efektet e pirjes së duhanit: vera është për të rregulluar dëmin e shkaktuar nga duhani në enët e gjakut, si për relaksim dhe për vasodilation. Ajo ka efekte veçanërisht pozitive në endothelium, një shtresë e qelizave që redukton fërkime në mes të enëve limfatike dhe të enëve të gjakut, por mbi të gjitha mbron dhe sipërfaqen e brendshme të zemrës

Ajo parandalon sëmundjet kardiovaskulare, kjo është një nga efektet më të njohura të verës së kuqe, gjithmonë nëse konsumohet rregullisht dhe në moderim. Shkencëtarët thonë se vera e kuqe ul rrezikun e atyre që vuajnë nga sëmundjet koronare të zemrës, ul prodhimin e kolesterolit “të keq”, rrit atë të “mirën.”

Ajo ka një ndikim antikoagulant dhe efektin antitrombotik: jo vetëm që arrin këtë efekt duke pirë verë çdo ditë, por është treguar gjithashtu se konsumatorët sporadikë kanë sasi më të ulët të fibrinogjenit, glikoproteinës së gjakut që rregullon koagulimin.

Ajo parandalon shfaqjen e arteriosklerozës: kjo është një sëmundje e shkaktuar nga degjenerimi e arterieve. Vera lufton simptomat e deri në parandalimin e ndodhjes e saj. Arteroskleroza ndodh kur enët e gjakut humbasin aftësinë e tyre për t’u çlodhur. Përmbajtja e alkoolit në verë ndihmon enët e gjakut të qëndrojnë në gjendje të shëndetshme në formimin e oksidit nitrik, një substancë kyç për relaksim të enëve të gjakut.

Rregullon presionin e gjakut: edhe pse të gjithë e dinë se konsumi i tepruar i alkoolit shkakton tension të lartë; një gotë verë (250 ml) ka efekt të kundërt për njerëzit që vuajnë prej saj, sepse ajo redukton presionin pasi të ushqehemi (pas ushqimit).

Vera e kuqe redukton formimin e gurëve në veshka: konsumi ditor i verë së kuqe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka.

Shmang shfaqjen e sëmundjes se kancerit: studimet tregojnë se resveratroli (një komponentë ne verë të kuqe) ka disa efekte neuroprotektive duke parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

Ndër përparësitë e tjera të verës se kuqe, mos harroni se:

▪ Parandalon sëmundjen dementia
▪ Zvogëlon rrezikun e artritit reumatoid
▪ Parandalon gripin dhe ftohjen
▪ Zvogëlon mundësinë e vuajtjes nga kanceri në fyt
▪ Ndihmon për të qëndruar zgjuar apo vigjilent
▪ Ndihmon tretjen
▪ Përmirëson qarkullimin e gjakut
▪ Zvogëlon rrezikun e diabetit
▪ Parandalon plakjen e parakohshme të qelizave të kujtesës
▪ Përmirëson gjendjen e venave me varice
▪ Parandalon kancerin në prostatë
▪ Promovon asimilimin e proteinave
▪ Përmirëson kushtet e lëkurës
▪ Është e mirë për syrin dhe parandalon sëmundje të tilla si retinopatia diabetike
▪ Zvogëlon dhimbjen dhe parehati të hemorroide
▪ Zvogëlon simptomat e alergjive me vetitë e saj antihistamine
▪ Parandalon formimin e mpiksjes së gjakut

Literatura:

Dr. Hanz von Opel „Gesund Geniessen mit Wein“ Forum „Wein + Gesundheit“ Frankfurt D.-grup autorësh 20 mjek specialist te ndryshem te medicines. Verlag Gebruder Kornmayer – 2009 Heinheim
Dr. Manfred Kohnlechner – „Die Heilkräfte des Weins“. GmbH München 1995
Dr. E. A. Maury „Gesund mit Wein“ Benteli Verlag 1992 Bern.
Prof. Dr. Rudolf Steuer –„Gesund und Wein“ UEBERREUTER ISBN 3-8000-3776-9 2000 WIEN.
Dr. Bernd Klein-Gunk „Resveratrol – Länger jung mit der Rotwein-Medizin“ Frankfurt. Verlag Trias in MVS Stuttgart.
Dr F. Kernelsen + Dr. Wolfgang Albath „Dr Bacchus“ Seewald verlag – Stuttgartd.Herford
Rexhep KryeziuVera e kuqe

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi i 37-vjeçares që u maltretua nga burri: Qe 20 vjet m’ka rreh me stupc e shishe, ma ka ngul thikën disa herë

Rrëfimi i 37-vjeçares që u maltretua nga burri: Qe 20 vjet m’ka rreh me stupc e shishe, ma ka ngul thikën disa herë

“Gruaja shqiptare u përdhunua 7 herë”, dëshmia tronditëse në Greqi

“Gruaja shqiptare u përdhunua 7 herë”, dëshmia tronditëse në Greqi

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Princ Vali Corleone i ri i Maqedonisë, shpenzon 60 mijë euro në muaj pa punuar kurrë

Princ Vali Corleone i ri i Maqedonisë, shpenzon 60 mijë euro në muaj pa punuar kurrë

Shaqiri me një tjetër gol të jashtëzakonshëm, Zvicra 3:1 Turqia

Shaqiri me një tjetër gol të jashtëzakonshëm, Zvicra 3:1 Turqia

Euro 2020: Zvicra e kërkon kualifikimin kundër Turqisë me Xhakën e Shaqirin titullarë

Euro 2020: Zvicra e kërkon kualifikimin kundër Turqisë me Xhakën e Shaqirin titullarë

Hëngri kanabis, dy vjeçari lufton për jetën

Hëngri kanabis, dy vjeçari lufton për jetën

Kamioni hyn mes turmës së komunitetit LGBTQ, vdes një person

Kamioni hyn mes turmës së komunitetit LGBTQ, vdes një person

Rizvanolli e bindur se vaksinimi në masë do të ndikojë pozitivisht në rimëkëmbjen ekonomike

Rizvanolli e bindur se vaksinimi në masë do të ndikojë pozitivisht në rimëkëmbjen ekonomike

​Digjet çatia e objektit të ish-kooperativës bujqësore

​Digjet çatia e objektit të ish-kooperativës bujqësore

Tentim-vrasje në Prishtinë

Tentim-vrasje në Prishtinë

​Sot temperaturat parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

​Sot temperaturat parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

Portugalia bëhet e “gjallë”, ngushton epërsinë ndaj Gjermanisë

Portugalia bëhet e “gjallë”, ngushton epërsinë ndaj Gjermanisë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

Sa persona do lejohen në një sallë dasmash?

Sa persona do lejohen në një sallë dasmash?

Humb jetën pushuesi norvegjez në Ksamil, u ndje keq sapo doli nga dushi

Humb jetën pushuesi norvegjez në Ksamil, u ndje keq sapo doli nga dushi