Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

18.06.2022 00:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Gratë dhe vajzat me flokë të thatë ankohen gjithmonë për vështirësitë që hasin në stilimin e tyre. Flokët e thatë kanë tendencën të ashpërsohen dhe të ngjajnë si kashtë. Për më tepër, ato këputen lehtësisht dhe kanë shkëlqim të pakët.

Një nga zgjidhjet më të mira për flokun e thatë, gjendet në kuzhinën e gjithsecilit prej nesh. Bëhet fjalë për vajin e ullirit, acidet yndyrore të të cilit ushqejnë jo vetëm flokun, por edhe skalpin.

Vaji i ullirit ka aftësi mbrojtëse për flokun, sidomos për atë që është subjekt i vazhdueshëm i tharjeve dhe stilimeve me temperaturë të lartë.

Ai është shumë i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që e ushqejnë flokun.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të shfrytëzoni të mirat e vajit e ullirit për flokun e thatë:

Maskë me vaj ulliri dhe vajin e arrës së kokosit
Për përgatitjen e kësaj maske ju nevojiten:

2 lugë gjelle vaj i arrës së kokosit
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër,
Peshqir i ngrohur.

Përziejini të dy vajrat dhe ngrohini në një enë për disa sekonda.

Më pas, maskën vendoseni në flokë duke nisur nga rrënjët e deri tek majat.

Masazhojeni kokën për 10-15 minuta dhe më pas mbulojeni me peshqir të ngrohur për 30 minuta të tjera.

Lajeni flokun si zakonisht dhe lëreni të thahet vetë.

Kjo maskë përdoret dy herë në javë.

(Foto: LEAFtv)

Vaj ulliri dhe mjaltë
Për këtë maskë ju nevojiten:

Gjysmë filxhan çaj mjaltë,
Treçerek filxhan vaji ulliri ekstra i virgjër
Kapuç dushi

Përziejeni mjaltin me vajin e ullirit dhe futeni në mikrovalë për 15 sekonda që të ngrohen.

Lajeni flokun dhe thajeni me peshqir.

Më pas vendosni maskën dhe vendosni kapuçin e dushit.

Pas 30 minutash, lajeni flokun me shampo dhe lëreni të thahet natyralisht.

Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë.

(Foto: Femina)

Vaj ulliri dhe e verdha e vezës
Për këtë maskë ju nevojiten:

2 të verdha vezësh,
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër,
Kapuç dushi

Përziejini të verdhat e vezës dhe vajin e ullirit dhe lyejini flokët nga rrënjët tek majat.

Më pas vendosni kapuçin e dushit dhe prisni një orë.

Lajeni flokun me shampo dhe lëreni të thahet vetë.

Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë.

Për flokun e thatë, ju mund ta përdorni vajin e ullirit duke e përzier me lëngun e freskët të limonit ose majonezë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë