Përbërësi i pijeve energjike që mund ta ngadalësojë procesin e plakjes

E publikuar: 08/06/2023 22:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Shkencëtarët kanë bërë thirrje që të bëhet një provë të madhe klinike e një substance që gjendet në shumë pije energjike, pasi studimet në kafshë treguan se suplementet mund të ngadalësojnë procesin e plakjes dhe të promovojnë jetë më të shëndetshme.

Studiuesit zbuluan se nivelet e taurinës, bien ndjeshëm me kalimin e moshës, por rritja e tyre në nivele më të reja përmirësoi shëndetin e minjve dhe majmunëve dhe madje zgjati jetëgjatësinë e minjve.

Është e paqartë nëse njerëzit mund të përfitojnë në të njëjtën mënyrë – ose nëse dozat e larta të kërkuara janë madje të sigurta – por shkencëtarët besojnë se dëshmitë janë mjaft të forta për të garantuar një provë në shkallë të gjerë, veçanërisht duke pasur parasysh se taurina shfaqet natyrshëm në trup dhe tashmë është përdoret si suplement në doza më të ulëta, shkroi Guardian.

Provat kanë sugjeruar se taurina mund të ketë efekt te njerëzit. Studiuesit analizuan të dhëna nga 12,000 evropianë nga mbi 60 vjeç. Ata me niveleve më të larta taurine ishin më pak obezë, s’kishin diabet e parregullsi me tension të gjakut.

Megjithatë, studiuesit kanë tërhequr vëmendjen se për të ditur efektet e taurinës në shëndetin e njeriut duhet medoemos të bëhen studime e prova te njerëzit.