Pashtrik: Jashtë listës mbeti edhe vëllai i Xhevdet Qeriqit, epror i UÇK-së

14.03.2015 11:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pashtrik: Jashtë listës mbeti edhe vëllai i Xhevdet Qeriqit, epror i UÇK-së

Problemet me listat e Zonës Operative të Pashtrikut kanë bërë që të ketë shumë reagime të atyre që janë përfshirë në këto lista dhe ata që kanë mbetur jashtë, duke pretenduar se kanë qenë veteranë ose e kundërta.

Jashtë listave ka mbetur edhe vëllai i kryetarit të Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi.

“Jam habit kur nuk e kam parë vëllain tim që ka qenë eprorë në Brigadën 121, dhe tash edhe komentet e bashkëluftëtarëve të tij thonë se neve na u ka pranuar statusi i veteranit të luftës, por ku e kem Komandantin që nuk figuron. Është për tu habitur që ai ka ardhur prej Gjermanisë, diku në maj të vitit 1998 dhe ka qëndruar gjatë gjithë kohës në vijën e parë të frontit. Madje, një kohë ka qenë komandant në pikën e Banjës së Malishevës dhe pikërisht ka qëndruar në shtëpinë e Fatmir Limës. Jemi habit që sot nuk figuron emri i tij në listën e veteranëve të luftës”, ka thënë Qeriqi për Indeksonline.

Lidhur me problemet në këtë Zonë, sot do të ketë takim të komandantëve dhe eprorëve të saj në Rahovec për t’u sqaruar përfundimisht se çfarë ka ndodhur me listat.

Indeksonline ka raportuar dje për parregullsitë në lista, derisa në redaksinë tonë kanë ardhur shumë reagime të atyre që thonë se kanë qenë luftëtarë, por nuk janë përfshirë në lista. Po ashtu ka pasur edhe reagime për shumë persona që janë në lista e nuk kanë qenë fare as në luftë. /Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin