Parashikimi i motit për ditët në vazhdim

E publikuar: 13/03/2015 19:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se moti në ditët në vazhdim kryesisht do të jetë i ngjajshëm dhe i ndryshueshëm, me reshje të kohë pas kohëshme të shiut dhe bores, do të na shoqëroj deri diten e shtune.

Temperatura minimale do të lëvizin në mes -2C deri 0C celsius ,kurse maksimalet e ditës do të lëvizin në mes 6C deri 8C celsius ditën e diele, kur parashihet të kemi edhe intervale kohore me diell.

Shtypja atmosferike do të jetë e lartë me tendencë ngritj të vazhdueshme, lagështia relative po ashtu do të jetë e lartë mbi mesataren, dukshmëria horizontale nga 2km në 8km, kurse vende- vende do të ketë edhe mjegull. Do të fryj erë nga veriperendimi e lehtë deri mesatare.

Nga dita e shtune pritet të ketë ngritje të temperaturave.