“Palma Residence” prezenton projektin gjigand në Gjilan, secila me shkallën e vet të fleksibilitetit

16.09.2021 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Palma Residence” prezenton projektin gjigand në Gjilan, secila me shkallën e vet të fleksibilitetit

“Palma Residence” është një kompleks atraktiv me destinim të përzier që do të ndërtohet në Gjilan, Kosovë.

Destinimet e kompleksit kanë ndërlidhje mes vete që nga funksioni e deri te lidhja e natyrës me komunikimin horizontal e vertikal.

Dizajni përfshin afërsisht 200,000 metra katrorë dhe përmban shtatë blloqe të ndërlidhura, secila me shkallën e vet të fleksibilitetit.

Trajtimi i kompleksit I jep prioritet zhvillimit të formës nga trajtimi I ndërhyrjes së dritës në objekt. Pemët duket se ngjiten në fasadë, duke vazhduar karakterin e gjelbër të oborrit të brendshëm me muret e jashtme. Në kompleks pjesa publike dhe banorët ndërveprojnë mes vete.

Të gjitha kërkesat e përditshme të banorëve janë pjesë e kompleksit. Kompleksi së bashku me blloqet e veta, i shërben edhe pjesë së jashtme duke eleminuar ndarjen e pjesës private dhe publike nga segmenti urban.

“Palma Residence” is an appealing mixed-use complex that will be built in Gjilan, Kosovo. The complex’s destinations are connected by function to the connection of nature with horizontal and vertical communication. The design covers approximately 200,000 square meters and features seven interconnected blocks, each with its own degree of flexibility.

The complex prioritizes the development of the form over the treatment of light interference in the object. The trees appear to climb the façade, extending the inner courtyard’s green character to the outer walls. The public area and the residents of the complex interact with one another. The complex includes all of the residents’ daily needs. The complex, along with its blocks, also serves the external part, removing the distinction between the private and public sectors from the urban segment.

Palma Residence
Architects : Maden Group
Location: Gjilan, Kosovë
Area: 200,000 m2
Project Year: 2021

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm  ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra

Osmani dhe Zicherman diskutojnë për avancimin e agjendës për të drejtat e fëmijëve

Osmani dhe Zicherman diskutojnë për avancimin e agjendës për të drejtat e fëmijëve

Dy të vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19

Dy të vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19

Jusuf Thaçi: Më 18 tetor të mos mbahet mësimi në shkolla

Jusuf Thaçi: Më 18 tetor të mos mbahet mësimi në shkolla

Ministri Sveçla priti në takim ambasadorin e ri italian, Antonello De Riu

Ministri Sveçla priti në takim ambasadorin e ri italian, Antonello De Riu

Gjykata Speciale urdhëron Policinë e Kosovës që të përgjigjen në detaje nëse sigurojnë mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK-së

Gjykata Speciale urdhëron Policinë e Kosovës që të përgjigjen në detaje nëse sigurojnë mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK-së

Von der Leyen uron Kancelarin e ri të Austrisë: Pres me padurim të vazhdojmë bashkëpunimin

Von der Leyen uron Kancelarin e ri të Austrisë: Pres me padurim të vazhdojmë bashkëpunimin

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së kalon në Vetëvendosje

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së kalon në Vetëvendosje

Mehaj në vizitë zyrtare në Amerikë, do të ketë takime në Pentagon e Departament të Shtetit

Mehaj në vizitë zyrtare në Amerikë, do të ketë takime në Pentagon e Departament të Shtetit

Murati: Kriza energjetike është tek dera, Qeveria të reagojë me urgjencë

Murati: Kriza energjetike është tek dera, Qeveria të reagojë me urgjencë

Shefi i OKB-së: Të përshpejtohet zgjidhja e problemeve në botë

Shefi i OKB-së: Të përshpejtohet zgjidhja e problemeve në botë