Opozita nesër kundër amendamenteve për Gjykatën Speciale

08.03.2015 23:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita nesër kundër amendamenteve për Gjykatën Speciale

Në mbledhjen e mbajtur të shtunën, Qeveria e Kosovës vendosi që të paraqesë në Kuvend dy amendamente, miratimi i të cilave do të mundësojë themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte.

E këto amendamente janë dërguar për në Kryesinë e Kuvendit. Kjo e fundit, nesër në ora 12:00 pritet të mbaj takimin ku pos tri pikave të rendit të ditës, pritet t’i ketë edhe këto amendamentet para vetës.
Por, përfaqësuesit e opozitës në këtë takim të kryesisë, do të votojnë kundër këtyre amendamenteve.

Kryetarja e Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika Kada-Bujupi, në një prononcim për Indeksonline tha se ajo do të votoj kundër kësaj. Madje, ajo thotë se ky vendim i marrë të shtunën është edhe një goditje ndaj atyre që luftuan për lirinë e vendit.

“Së pari dua të theksoj se ne do të votojmë kundër. Arsyet disa herë i kemi thënë edhe publikisht dhe këto qëndrojnë. Ndërkaq, mendoj se vendimi i marrë në ditën e tretë të Epopesë së UÇK-së është edhe simbolikisht një goditje e fuqishme e pushtetarëve ndaj dëshmorëve e heronjve të cilët luftuan për liri dhe për paqe.

Në rendin e ditës, të cilin e kemi marrë të premten, kemi pas tri pika të rendit të ditës, dhe çështja e Gjykatës Speciale nuk ka qenë pikë e rendit të ditës”, tha ajo.

Ndërsa, edhe kryetarja e Grupit Parlamentar të Nismës, Valdete Bajrami, tha se janë kundër, me gjithë se nuk e di se çfarë përmbajnë ato amendamente.

“Vota jonë ka me qenë kundër. Për derisa po themelohet një Gjykatë Selektive, atëherë ne jemi kundër këtij projektligji apo këtyre amendamenteve, pavarësisht që ende nuk i kemi pa”, tha Bajrami. /Indeksonline/

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd