Obama investon 100 milionë dollarë për trajnimin e më shumë njerëzve në fushën e teknologjisë

11.03.2015 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Obama investon 100 milionë dollarë për trajnimin e më shumë njerëzve në fushën e teknologjisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, prezantoi një program të ri i cili ka si qëllim trajnimin e më shumë amerikanëve në fushën e teknologjisë, që është një ndër profesionet më të paguara për momentin. Obama ka investuar 100 milionë dollarë në këtë iniciativë të re.

“Amerika ka rreth 5 milionë profesione të hapura sot, pjesa më e madhe e të cilave i kanë fillimet që në vitin 2001. Më shumë se gjysma e këtyre profesioneve janë në fushën e teknologjisë së informacionit, si zhvillimi i softuerit, administrimi i rrjetit dhe siguria kibernetike,” deklaroi Shtëpia e Bardhë. “Paga mesatare tek një punë që kërkon aftësi të teknologjisë së informacionit (IT), në ndonjë kompani, marketing, dyqan me pakicë ose bankë, është 50% më e lartë se paga mesatare e një amerikani që punon në sektor privat.”

Nismës “TechHire” i janë bashkuar edhe shumë sektorë privatë dhe komunitete në të gjithë shtetin, ku mbi 20 komunitete kanë pranuar me kënaqësi që të bëhen pjesë e programit, si Louisville, Nju Jork, Filadelfia, Kansas, Detroit, San Francisko etj./krokodil.al/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor