Nobeli për letërsi sot në ora 13:00, Kadare: Jam mësuar të mos e marr

05.10.2017 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nobeli për letërsi sot në ora 13:00, Kadare: Jam mësuar të mos e marr

Shkrimtari më i njohur shqiptar në nivel botëror, Ismail Kadare, ka dekada që është favorit për çmimin më të madh të letërsisë. Por, sikur çdo vit bashkë me shumë shkrimtarë të mëdhenj të tjerë, ai është në pritje të lajmit nga Stokholmi.

Ditë më parë Kadare, ka dhënë një intervistë ku ka folur haptas se cila është ndjenja kur pritet të publikohet fituesi. Kadare, është fitues i tre çmimeve prestigjioze të letërsisë, “Princi i Asturias, “Man Booker Prize” dhe i Çmimit Jerusalemi.

Por, jo edhe i çmimit kulmor, Nobël. Por, në muajin tetor, edhe shkrimtari tregon se pret telefonatën dhe tregon se si ndihet kur çmimi shkon në duart e ndonjë kolegu tjetër.

“Jam mësuar të mos e marr, ndoshta e pres ndonjë telefonatë në mënyrë pasive. Biles kam një lehtësim kur nuk më marrin se them iku edhe këtë vit”

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Atëherë u halitsha pak, pisha cigare” / Pacolli flet për takimin me Radojçiqin, thotë se nuk u bë në jaht

“Atëherë u halitsha pak, pisha cigare” / Pacolli flet për takimin me Radojçiqin, thotë se nuk u bë në jaht

Pacolli thotë se delegacioni që vjen nesër për njohje është afrikan

Pacolli thotë se delegacioni që vjen nesër për njohje është afrikan

Arrestohen personat që dogjën flamurin serb në Tiranë

Arrestohen personat që dogjën flamurin serb në Tiranë

SHBA heq nga lista e zezë kompaninë e Zharko Vesellinoviqit nga Kroacia

SHBA heq nga lista e zezë kompaninë e Zharko Vesellinoviqit nga Kroacia

Samiti i “Ballkanit të Hapur” në Tiranë/ Vuçiç mbërrin nën masa të forta sigurie

Samiti i “Ballkanit të Hapur” në Tiranë/ Vuçiç mbërrin nën masa të forta sigurie

“Janë përralla”, Haradinaj u përgjigjet raportimeve të mediave serbe se i çoi 100 veta për t’i dalë në pritë Vuçiqit në Tiranë

“Janë përralla”, Haradinaj u përgjigjet raportimeve të mediave serbe se i çoi 100 veta për t’i dalë në pritë Vuçiqit në Tiranë

Djegia e flamujve serb, Rama: Ata që bënë të njëjtin gjest në Beograd u arrestuan

Djegia e flamujve serb, Rama: Ata që bënë të njëjtin gjest në Beograd u arrestuan

Rama: Unë kam kërkuar shqip njohjen e Kosovës nga Serbia. ‘Ballkani i Hapur’ interes strategjik i Kombit shqiptar

Rama: Unë kam kërkuar shqip njohjen e Kosovës nga Serbia. ‘Ballkani i Hapur’ interes strategjik i Kombit shqiptar

Protesta kundër ‘Ballkanit të Hapur”/ Balla nga Kuvendi: Është thirrur për hallin e Berishës. Thirrje SPAK për hetimin e dy dosjeve korruptive

Protesta kundër ‘Ballkanit të Hapur”/ Balla nga Kuvendi: Është thirrur për hallin e Berishës. Thirrje SPAK për hetimin e dy dosjeve korruptive

“Spidermani” ngjitet në shtyllë për të hequr flamurin serb, rrëzohet nga lartësia

“Spidermani” ngjitet në shtyllë për të hequr flamurin serb, rrëzohet nga lartësia

Ishin LIVE, gazetari godet me shpullë kolegun e tij (VIDEO)

Ishin LIVE, gazetari godet me shpullë kolegun e tij (VIDEO)

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosova ende në pritje të rezultateve për Omicronin

Kosova ende në pritje të rezultateve për Omicronin

Lista Serbe nuk i voton pesë projektligje, pozita kërkon sqarime

Lista Serbe nuk i voton pesë projektligje, pozita kërkon sqarime

Sali Berisha përmend katër arsye pse duhet protestuar kundër iniciativës “Ballkani i Hapur”, e quan Ramën kukull të Vuçiqit

Sali Berisha përmend katër arsye pse duhet protestuar kundër iniciativës “Ballkani i Hapur”, e quan Ramën kukull të Vuçiqit