Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

16.06.2022 21:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Gjithçka nisi në vitin 2016, ku një aeroplan me pamje të çuditshme, i mbuluar me më shumë se 17,000 panele diellore, i tregoi botës për një të ardhme të fluturimit.

Aeroplani është quajtur “Solar Impulse 2” dhe ishte ideja e eksploruesit Bertrand Piccard dhe inxhinierit Bertrand Borschberg, të cilët kishin si qëllim të përdornin energji të rinovueshme.

Tre vite më pas u mendua nga Skydweller Aero të bëhej një ndryshim në këtë aeroplan, duke e kthyer në një satelit për të mbrojtur mjedisin.

“Një pseudo-satelit është një avion që qëndron lart, le të themi, pafundësisht. Kjo do të thotë 30, 60, 90 ditë, ndoshta një vit. Dhe si e tillë, ai mund të bëjë në thelb gjithçka që do të imagjinonit se mund të bëjë një satelit”, tha CEO i Skydweller, Robert Miller.

Më e lirë dhe më e gjelbër:

Përdorimi i një avioni për aplikime të tilla është më fleksibël dhe më i lirë sepse satelitët janë të shtrenjtë për t’u ndërtuar dhe duhet të lëshohen në orbitë nëpërmjet një rakete, gjithashtu më i qëndrueshëm.

Hulumtimet e fundit zbuluan se pjesët e mëdha të satelitëve mund të dëmtojnë shtresën e ozonit duke lëshuar kimikate ndërsa digjen kur rihyjnë në atmosferën e Tokës, kjo i shtyn më shumë shkencëtarët drejt një rruge sa më të mirë.

Skydweller për muaj me radhë bëri ndryshime tek “Solar Impulse 2” dhe e fluturoi sërish për herë të parë në nëntor 2020. Që atëherë ka përfunduar 12 fluturime testuese, në motin me diell të Spanjës juglindore.

“Ne jemi në procesin e shndërrimit të tij në një dron. Piloti është ende atje për siguri, por ne tani kemi aftësinë për të fluturuar avionin plotësisht në mënyrë autonome”, tha ai.

Ngritjet dhe uljet ende trajtohen nga piloti, por ende po punohet për ta kthyer me komando automatike.

Sipas CNN, Miller u shpreh se avioni mund të dalë në treg në vitin 2023 dhe në një numër të lartë.

“Është një garë e vërtetë për të parë nëse teknologjia apo rregulloret i zgjidhin problemet e saj së pari, por ka çdo arsye për të vënë bast mbi teknologjinë. Duket e mundshme që ata do të arrijnë në vijën e finishit përpara se qeveria të fillojë të gjejë flamurin me kuadrate”, shtoi më tej ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë