Njerëzit do të jenë më trupshkurtër për shkak të ndryshimeve klimatike?

08.06.2022 20:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njerëzit do të jenë më trupshkurtër për shkak të ndryshimeve klimatike?

Një paleontolog nga Edinburgu thotë se gjitarët më të vegjël përballen më mirë me temperaturat e ngritura. Për shkak të krizës klimatike , rritja njerëzore mund të jetë më e vogël pasi gjitarët më të vegjël duket se përballen më mirë me rritjen e temperaturave globale.

Profesori dhe paleontologu Steve Brusatte i Universitetit të Edinburgut beson se mënyra se si gjitarët e tjerë i janë përgjigjur më parë periudhave të ndryshimeve klimatike mund të sigurojë një pasqyrë të të ardhmes së njerëzve .

Ai krahasoi problemet e mundshme të njerëzve me kuajt që u bënë më të vegjël ndërsa temperaturat u rritën rreth 55 milionë vjet më parë gjatë një periudhe të njohur si kulmi i nxehtësisë Paleocen-Eocen.

Duke shkruar librin e tij Ngritja dhe mbretërimi i gjitarëve , Brusatte vëren se kafshët në pjesët më të ngrohta të botës sot janë shpesh më të vogla se ato në zonat më të ftohta.

Nuk është ende plotësisht e qartë se cila është arsyeja, por Brusatte beson se kjo është pjesërisht sepse kafshët më të vogla kanë një sipërfaqe më të madhe në krahasim me vëllimin e tyre sesa kafshët e majme dhe kështu mund të shpërndajnë më mirë nxehtësinë e tepërt .

Në një intervistë me The Guardian, Brusatte thotë se zvogëlimi i madhësisë është një mënyrë e zakonshme me të cilën gjitarët përballen me ndryshimet klimatike. Kjo nuk do të thotë se çdo lloj gjitari do të tkurret, por është një truk i zakonshëm për mbijetesën e gjitarëve kur temperaturat rriten mjaft shpejt. Kjo është arsyeja pse Brusatte ngre pyetjen nëse kjo mund të ndodhë me njerëzit.

Ai beson se mund të ndodhë që njerëzit të tkurren dhe të bëhen xhuxh. Brusatte pretendon se speciet e tjera njerëzore u zbuluan se ishin pakësuar kur burimet ishin të pakta. Këta janë njerëzit hobbit , Homo floresiensis, të cilët dikur banonin në ishullin Flores në Indonezi.

Korrelacion i dobët midis temperaturës së trupit dhe madhësisë

Në një studim të fundit , studiuesit që studiojnë mbetjet njerëzore disa miliona vjeçare sugjeruan gjithashtu se temperatura është një parashikues kryesor i ndryshimit të madhësisë së trupit, ndërsa studiuesit e drerëve thanë se dimrat më të ngrohtë në Evropën veriore dhe Skandinavi mund të bëjnë që dreri të bëhet më i vogël.

Megjithatë, jo të gjithë ekspertët pajtohen se rritja e temperaturës shkakton një ulje të numrit të gjitarëve . Profesori Adrian Lister i Muzeut të Historisë Natyrore në Londër tha se marrëdhënia e treguar nga një studim i fundit i mbetjeve njerëzore është i dobët, ndërsa korrelacionet e forta midis temperaturës së trupit të gjitarëve dhe madhësisë së trupit shpesh mund të zbresin në disponueshmërinë e ushqimit dhe burimeve.

Lister është gjithashtu skeptik se njerëzit do të tkurren me ngrohjen e klimës. Ai beson se njerëzit nuk kontrollohen nga seleksionimi natyror . “Nëse kjo do të ndodhte, ne do të duhet të gjejmë njerëz të mëdhenj që po vdesin nga ngrohja globale përpara se të mund të riprodhohen. Kjo nuk po ndodh në botën e sotme. Ne veshim rroba, kemi ngrohje, kemi ajër të kondicionuar nëse është shumë nxehtë”, tha Lister për The Guardian.

Megjithatë, Brusatte beson se njerëzit janë një specie e mahnitshme dhe se gjitarët e tjerë mund të jenë më mirë pa ne , duke shtuar se ai shpreson se kjo nuk do të ndodhë në fund të fundit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë