Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

18.04.2021 17:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Kirgistani do të përdorë një tonik bimor në trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga koronavirusi, njoftoi ministri i Shëndetësisë atje.

Deklarata e tij vjen pasi presidenti i këtij vendi dha dritën e gjelbër për këtë përdorim, pavarësisht paralajmërimit të ekspertëve mjekësorë se përmban helme potencialisht vdekjeprurëse, transmeton Gazeta Express.

Ministri Alimkadir Beishenaliyev piu një përgatitje nga rrënja e një bime endemike në një konferencë në internet për të treguar se ai është i sigurt.

“Ata me simptoma të lehta do të shërohen brenda një dite dhe ata me një formë më të rëndë të sëmundjes në tre deri në katër”, pohoi ai.Reklamë

“Presidenti Sadir Dzaparov personalisht u dha mjekëve një recetë që ai mori nga babai i tij dhe ata tashmë po e përdorin atë”, tha ministri i Shëndetësisë.

Jo Bermet Bariktabasova, një ish-këshilltare e Ministrisë së Shëndetësisë, e përshkruan uzinën si një nga më helmueset në Kazakistan.

“Edhe në doza më të vogla, ekstrakti ka një efekt të fortë negativ në trup dhe një person mund të vdesë shpejt”, thotë ajo, duke shtuar: “Ne do të kthehemi në Mesjetë”.

Më shumë se 90,000 raste me koronavirus dhe më shumë se 1,500 vdekje janë raportuar në Kirgistan.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Një femër përfshihet në përleshje masive në Prishtinë, arrestohet bashkë me dy persona tjerë

Një femër përfshihet në përleshje masive në Prishtinë, arrestohet bashkë me dy persona tjerë

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online