NBA, Phoenix fiton sfidën “play off” me New Orleans

20.03.2015 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NBA, Phoenix fiton sfidën “play off” me New Orleans

Sfida e cila u prezantua edhe si një finale për vendin e tetë të Konferencës së Perëndimit nisi me 6 pikë të P.J. Tucker.

Phoenix Suns rrit shanset për një biletë në play off pasi kaloi me vështirësi 74-72 New Orleans Pelicans në takimin e zhvilluar në Arizona. Sfida e cila u prezantua edhe si një finale për vendin e tetë të Konferencës së Perëndimit nisi me 6 pikë të P.J. Tucker, i cili i dha kryesimin skuadrës vendase, ndërsa Archie Goodwin, i cili e nisi ndeshjen nga pankina i dha një ndihmesë të madhe ekipit për ta mbyllur pjesën e para në avantazhin e 9 pikëve. Ndeshja krijoi iluzionin e rrugës pa kthim sepse Phoenix e thelloi avantazhin edhe në periodën e tretë ku Wright realizoi 16 pikë dhe 6 bllokime, por në krahun tjetër edhe pse skuadra nga Luisiana nuk e humbi shpresën edhe pse nuk kishte në përbërje Anthony Davis.

Norris Cole realizoi 12 pikë, ndërsa Alexis Ajinca shtoi 10 të tjera për t’i fiksuar shifrat në 57-55. Gjithsesi, Phoenix arriti të mos lëshonte terren pasi Markieff Morris që e mbylli mbremjen me 17 pikë, i dhuroi një sukses të rëndësishëm ekipit të drejtuar nga Jeff Hornacek. Kjo humbje e ngushton diferencën e New Orleans me Oklahoma City për vendin e tetë me një fitore më shumë, ndërsa Phoenix ka një distancë sigurie prej dy suksesesh me ekipin e Kevin Durant. Në sfidat e tjera, New York u mund nga Minesota 95-92, Houston kaloi Denver 118-108, ndërsa Los Angeles Lakers thelloi krizën me një tjetër disfatë kundër Utah Jazz 73-80.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Zidane, i preferuari i PSG-së

Zidane, i preferuari i PSG-së

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi