Ministrja Dumoshi: Të rinjtë, pjesa më potenciale e Kosovës

06.09.2017 15:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrja Dumoshi: Të rinjtë, pjesa më potenciale e Kosovës

Në kuadër të Muajit të Rinisë, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, takoi përfaqësuesitestrukturave dhe organizatave rinore në Kosovë, të Këshillit Qendror të Veprimit Rinor, të Qendrave të Rinisë, të Këshillave të Veprimit Rinor Lokal, dhe diskutoi me të rinjtë për fushën e rinisë në përgjithësi ku drejtpërsëdrejti u informua duke dëgjuar propozimet e tyre dhe shqetësimet me të cilat përballentë rinjtë e vendit tonë, shkruan infosot.

Pjesë e diskutimeve të takimit, me theks, ishin manifestimet dhe aktivitetet që realizojnë të rinjtë anekënd Kosovës, dhe përkrahjen që MKRS-ja jep për ta, përmes programeve të ndërmarrësisë për punësim, mbështetja e aktiviteteve sportive me karakter jo-garues, përkrahja e aktiviteteve me qëllim të promovimit të vlerave kulturore Kosovës, qofshin ato tradicionale apo bashkëkohore, duke ftuar edhe të rinj të vendeve nga rajoni dhe vendet e tjera të Botës, për ta vizituar Kosovën si dhe organizimin e ngjarjeve në ditë të shënuara, si 12 gushti – Dita Ndërkombëtare e Rinisë, dhe aktivitetet e materialet që përkrahen në fushën e edukimit shëndetësor dhe sigurisë njerëzore.

Ministrja Dumoshi u shpreh se rinia është pjesa më potenciale e vendit tonë dhe ne si institucion përpiqemi vazhdimisht që kjo pjesë elitare e shoqërisë të jetë pjesë aktive dhe kontributdhënëse në të gjitha fushat e zhvillimit të vend.

Ndër të tjera, ministrja i informoi përfaqësuesit e të rinjve se Ministria është në proces të draftimit të “Strategjisë Kosovare dhe Planin e Veprimit për Rini 2018-2023” përmes të cilit parashihet të krijohet një sinergji e përbashkët ku do të rritet përkrahja edhe më tej për t’i arritur synimet e parapara që ndërlidhen me përmirësimin e pozitës së rinisë në jetën ekonomike dhe shoqërore të Kosovës.

Ministrja i inkurajoi strukturat dhe organizatat rinore që të fokusohen në ngritjen e kapaciteteve në përgjithësi, sidomos për aplikim dhe sigurim të projekteve rajonale dhe europiane, siç është Zyra për Bashkëpunim Rinor Rajonal (RYCO).

Ndërkaq, përfaqësuesit e rinisë shprehën falënderimin dhe mirënjohjen për gatishmërinë e ministres Dumoshi dhe të stafit të MKRS-së për të rritur mbështetjenpër rininë, duke i dëgjuar propozimet e tyre, me synim të hartimit dhe realizimit të një strategjie qëe nxitë pjesëmarrjen e rinisë në jetën institucionale dhe vendimmarrëse të Kosovës.

Gjithashtu, përfaqësuesit e rinisë e vlerësuan bashkëpunimin e deritashëm të MKRS-së me strukturat dhe organizatat rinore, duke përkrahur edhe edukimin jo-formal./infosot/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit