Ministri malazez i Mbrojtjes: Të gatshëm ta ndihmojmë Kosovën për reforma në fushën e mbrojtjes

E publikuar: 09/09/2022 12:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Mbrojtjes i Malit të Zi, Rasko Konjeviç ndodhet për vizitë në Prishtinë, ndërsa me ministrin Armend Mehaj kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes.

Konjeviq pas takimit me ministrin Mehaj në një konferencë për media tha se Mali i Zi dhe Kosova kanë marrëdhënie të mira politike për kohë të gjatë, edhe nga koha kur Mali i Zi ka njohur shtetin e Kosovës dhe kanë vendosur marrëdhënie diplomatike.

Ai po ashtu tha se dy shtetet kanë bashkëpunim të mirë edhe në fushën e mbrojtjes.

“Sot ka qenë mundësia që të nënshkruajmë një Memorandum bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe për tu njohur me proceset, reformat që Qeveria e Kosovës dhe ministria që i ka ndërmarrë”, tha ai, duke shtuar se me këtë marrëveshje zgjerohen mundësitë e bashkëpunimit në të ardhmen dhe shkëmbimin e përvojave.

Ai tha se Mali i Zi është i gatshëm të ndihmojë Kosovën me përvojën e saj në reformat në fushën e mbrojtjes, meqenëse është pjesë e NATO-s.

“Takimet e tilla janë të rëndësishme që të flasim për tema të rëndësishme rajonale dhe kam shprehur qëndrimin se aty ku mund Mali i Zi do ta ndihmojë Kosovën në angazhimin që të jetë pjesë e strukturave dhe nismave rajone si dhe integrimeve euro-atlantike”, tha ministri malazez.