Ministri Krasniqi pritet në DASH, flet për zgjedhjet në veri me zyrtarë të lartë amerikanë

E publikuar: 25/04/2023 21:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, është pritur në takim nga Këshilltari i lartë në Departamentin e Shtetit Amerikan, z. Paul Pfeiffer.

Krasniqi ka treguar në një status në Facebook se është diskutuar edhe për zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të mbajtura në katër komunat në veri të Kosovës më 23 prill.

Ky është postimi i plotë i Krasniqit:

Kisha kënaqësi të pritem në takim nga Këshilltari i lartë në Departamentin e Shtetit Amerikan, z. Paul Pfeiffer.

Me këshilltarin z. Pfeiffer diskutuam për qeverisjen lokale, zhvillimin ekonomik lokal, rezultatet dhe sfidat në transformimin dhe digjitalizimin lokal.

Në veçanti diskutuam për përfundimin e suksesshëm të zgjedhjeve lokale në pjesën veriore të cilat u mbajtën konform Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës si dhe për procesin e konstituimit të organeve të reja komunale.

Poashtu i falenderova për mbështetjen e ofruar në rrugën drejt Open Government Partnership (OGP) si dhe për planet e përbashkëta për implementimin e Planit Kombëtar të Veprimit për OGP.

Gjatë kësaj ditë takova edhe znj. Janine Garcia, këshilltare e lartë në Byron për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut në Departamentin e Shtetit Amerikan.