Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

30.06.2020 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, së bashku me Asociacionin e Komunave të Kosovës kanë mbajtur takim me inspektoratet komunale për të koordinuar aktivitetet inspektuese në nivel qendror dhe lokal për të parandaluar përhapjen e pandemisë me Covd 19.

Ministri Krasniqi kërkoi nga të gjithë akterët që t’i respektojnë udhëzimet e manualit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) në çdo nivel dhe kjo mundësisht të bëhet në koordinim edhe me Policinë e Kosovës.

Më tej, ministri Krasniqi u shpreh: “Ne si ministri, javë më parë, kemi lëshuar urdhëresë për gastronomë, ku frekuentimet e qytetarëve janë më të mëdha, e cila nuk është duke u zbatuar sipas rekomandimeve të IKSHPK-së dhe urdhëresave institucionale. Prandaj për të mos ardhur deri te mbyllja e lokaleve shërbyese të gasronomisë është i rëndësishëm bashkëpunimi dhe mirëkuptimi i ndërsjellë”, potencoi ministri Krasniqi.

Ai kërkoi nga mekanizmat komunalë që të respektojnë urdhëresat, udhëzimet dhe rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVI-19, sepse në shumicën e komunave këto urdhëresa dhe udhëzime nuk janë prezantuar te gastronomët dhe se për këtë jemi të gatshëm t’i mbështesim institucionet lokale në shpërndarjen e këtyre udhëzimeve në mënyrë që informimi të shkojë deri tek bizneset. Prandaj, sipas ministrit,  kërkohet bashkëpunim për të mos pasur mbyllje të lokaleve dhe restoranteve.

Ministri Krasniqi theksoi se do të ishte i nevojshëm edhe formimi i task-forcës  për të qenë 24 orë në shërbim dhe në siguri të qytetarëve. Ai ka vlerësuar se numri i inspektorëve është i vogël karshi situatës së krijuar nga Covid-19, duke bërë të ditur se tashmë këtë çështje e kanë futur edhe në programin e Qeverisë.

Po ashtu, ministri bëri thirrje që këto ditë të punohet edhe jashtë orarit të punës. “Të mobilizohemi që këto udhëzime të zbatohen në përpikëri në mënyrë që të bëhet parandalimi dhe rritja e numrit të të prekurve nga virusi Covid-19, kur dihet tashmë se do të kemi edhe ardhjen e bashkatdhetarëve në pushime në Kosovë, ku mundësitë janë edhe më të mëdha për infektime në frekuentime të lokaleve”, tha ministri Krasniqi.

“Ne do të jemi në mbështetje të bizneseve dhe të qytetarëve në përgjithësi, duke u koordinuar me të gjithë mekanizmave inspektues dhe mbikëqyrës për të parandaluar mundësinë e përhapjes së infektimeve me Covid 19”, pohoi ministri Krasniqi.

Ndërsa Sazan Ibrahimi, nga Asociacioni i Komunave të Kosovës, theksoi se qeveria bashkë me komunat kanë hartuar manualin në luftën kundër virusit dhe se kanë zbatuar të gjitha urdhëresat e nivelit qendror, duke u koordinuar që së bashku me nivelin qendror t’i bashkërendojë aktivitetet me nivelin lokal sa i përket inspektimit, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim