Meucci: Akuzat e publikuara rreth rastit “Kleçka”, pa fakte

12.03.2015 16:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meucci: Akuzat e publikuara rreth rastit “Kleçka”, pa fakte

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, si dhe shefi i EULEX-it, Gabriele Meucci, kanë takuar sot kryetarin e Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi.

Siç njofton zyra për media e BE-së në Kosovë, ky takim është mbajtur në lidhje me akuzat e publikuara kohët e fundit për ndërhyrje në procedurat gjyqësore lidhur me kryetarin e Nismës, Fatmir Limaj.

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Zhbogar ka këmbëngulur se BE-ja nuk ndërhyn në vendimet e gjykatës.

“EULEX-i nuk është në Kosovë për të ndjekur asnjë agjendë politike, por është për drejtësi dhe sundim të ligjit. Ekzistojnë mekanizma për gjetjen e parregullsive të mundshme. Drejtësia kurrë nuk duhet të jetë politike, por e bazuar në prova dhe fakte”, citohet të ketë thënë Zhbogar.

Ndërkaq sipas komunikatës së zyrës së BE-së shefi i EULEX-it, Meucci, paraqiti të gjitha faktet relevante për të ashtuquajturin “rastin Kleçka”, që aktualisht është në pritje të apelit në Gjykatën e Apelit.

“Është e vërtetë se paneli në nivelin e apelit është diskualifikuar nga kryetari i Gjykatës së Apelit. Misioni e ka pranuar dhe e ka respektuar këtë vendim; vendim që thoshte se institucionet e drejtësisë funksionojnë si duhet. Ky është edhe fakt”, ka thënë Meucci.

Sipas tij, akuzat tjera që janë publikuar nuk janë faktike.

Siç ka thënë Meucci, misioni nuk ka ndërhyrë në rezultatin e gjyqit dhe se asnjë anëtar i stafit të EULEX-it nuk ka kërkuar mbrojtje në lidhje me këtë rast.

Sipas Meuccit asnjë gjyqtar nga paneli i diskualifikuar nuk do të jetë në panelin e ri.
t

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht