Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

17.09.2021 10:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë sot një konferencë për media.

Në njoftimin e bërë për media nuk janë dhënë detaje se cila është tema që do të flitet në këtë konferencë, teksa thuhet se konferenca do të mbahet në ora 13:00.

Telegrafi ka tentuar të marrë vesh nga Qeveria se cila është arsyeja e mbajtjes së kësaj konference, por deri tani nuk ka ndonjë përgjigje.

Ndryshe, javën e kaluar Qeveria mori vendim që me masat e reja antiCOVID të mbyllen edhe kopshtet e fëmijëve, duke mos dhënë afat të caktuar se kur mund të rihapen. Gjithashtu, edhe shkollat vazhdojnë të jenë të mbyllura shkaku i rritjes së numrit të rasteve me coronavirus gjatë ditëve të fundit.

Ndërkaq, sipas vendimit të Qeverisë, fillimi i vitit të ri shkollor është shtyrë për datën 26 shtator.

Për vendimin për mbylljen e kopshteve ka reaguar Asociacioni i Çerdheve private të Kosovës.

Gëzime Rexhepi – Çollaku, kryetare e Asociacionit të Institucioneve Parashkollore Private të Kosovës në një intervistë për Telegrafin, ka thënë se kërkojnë nga Qeveria që ky vendim të rishikohet dhe nga e hëna e ardhshme të fillojnë punën çerdhet, në të kundërtën ato mund të mos të hapen as pas dy javësh.

“Kishim takim [të hënën] me bashkë themelueset e institucioneve parashkollore private, ku diskutuam gjerë e gjatë, sepse është sfidë e llojit të vet dhe nuk e di si do t’ia dalim. Vendosëm që të ftojmë Qeverinë që të rishikohet vendimi, që së paku deri të hënën e ardhshme të fillohet puna. Në të kundërtën do të ftojmë të gjitha kopshtet private që pas dy javësh mos të hapen fare”, tha ajo.

Ndryshe, në 24 orët e fundit në Kosovë janë konfirmuar 368 raste të reja me COVID-19.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa

Osmani vëzhguesve të BE-së: Strukturat ilegale të Serbisë kanë cenuar garën në komunat e banuara me serbë

Osmani vëzhguesve të BE-së: Strukturat ilegale të Serbisë kanë cenuar garën në komunat e banuara me serbë

Boiken Abazi jep dorëheqje nga pozita që mbante në Vetëvendosje

Boiken Abazi jep dorëheqje nga pozita që mbante në Vetëvendosje