Mallkon qenin e tij – gjykata e shpall fajtor

16.11.2020 20:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mallkon qenin e tij – gjykata e shpall fajtor

Joshua Ponsford, 23-vjeç, u shpall fajtor për një krim kundër mirëqenies së kafshëve.

Bamirësia e kafshëve raportoi Ponsford në gjykatë pasi dëgjuan videon e tij në të cilën ai fyente verbalisht qenin e tij, Rottweiler Lulu.

Ponsford u ndalua të mbante kafshë për pesë vjet nga një gjykatë në Bristol të Britanisë së Madhe.

Në video, pronari dëgjohet duke i bërtitur kafshës së tij: ‘Hyr në shtratin tënd… tani dhe qëndro aty. Jam lodhur nga lodrat e tuaja!’

Regjistrimi gjithashtu përmban tingullin e krismave dhe të qarave para se Joshua të dëgjohet duke bërtitur: ‘Ju dhe topi juaj. Unë kam marrë mjaft nga të gjitha lodrat e tua dhe hesht. ‘

Një regjistrim tjetër tregon gjithashtu se Joshua abuzon me Rottweiler-in e tij: ‘Do të shkoj përsëri në dyqan dhe do t’i blej vetes diçka për të ngrënë. Mos mendo as për vjedhje ‘, dhe më pas qeni u dëgjua duke rënkuar dhe lehur.

Me një ndalim pesë-vjeçar të pronësisë së kafshëve, i cili nuk mund të apelohet për tre vjet, Ponsford iu dha gjashtë javë arrest shtëpiak.

Ai gjithashtu duhet të plotësojë një kërkesë 20-ditore për aktivitete rehabilituese dhe duhet të paguajë 200 funte plus një shtesë prej 90 funte për viktimën.

Shoqëria Mbretërore për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve është kujdesur për qenin dhe Lulu aktualisht është në Qendrën e Shpëtimit të Kafshëve në Bristol, ku ende po kalon rehabilitimin.

Ponsford mohoi që ai të lëndonte fizikisht qenin e tij, por pranoi se sjellja e tij ishte e papërshtatshme, raporton Daily Mail.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gazetarja e njohur rrefeu për dhunën në familje, burri që e rrahu e viziton në Big Brother

Gazetarja e njohur rrefeu për dhunën në familje, burri që e rrahu e viziton në Big Brother

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Bizneset, përkrahëse të ndryshimit të qeverisjes lokale

Bizneset, përkrahëse të ndryshimit të qeverisjes lokale

Haziri zhvillon takim me aktorët e Teatrit të Gjilanit: Kalendari i shfaqjeve na ka bërë krenarë të gjithëve

Haziri zhvillon takim me aktorët e Teatrit të Gjilanit: Kalendari i shfaqjeve na ka bërë krenarë të gjithëve

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Arjola Demiri rrëfen historinë rrëqethëse kur abortoi binjakë: I thash mjekut aman mi hiq

Arjola Demiri rrëfen historinë rrëqethëse kur abortoi binjakë: I thash mjekut aman mi hiq

Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Taksistët e komunës tonë, përkrahës të ndryshimit!

Taksistët e komunës tonë, përkrahës të ndryshimit!

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Barazi për të gjitha komunitetet

Barazi për të gjitha komunitetet

Dheu i Bardhë vulosi fitoren plebishitare të Lutfi Hazirit më 17 tetor

Dheu i Bardhë vulosi fitoren plebishitare të Lutfi Hazirit më 17 tetor

Ofertat më të reja në Conad Kosova, Super zbritje deri në -50%

Ofertat më të reja në Conad Kosova, Super zbritje deri në -50%

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Vlora Çitaku në Prizren:Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Vlora Çitaku në Prizren:Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Vizoni dhe idetë e përbashkëta, i paraprijnë bashkëpunimit me “Listën Guxo”

Vizoni dhe idetë e përbashkëta, i paraprijnë bashkëpunimit me “Listën Guxo”

“Reshat Ymeri” konfirmon besimin për Lëvizjen VETËVENDOSJE!

“Reshat Ymeri” konfirmon besimin për Lëvizjen VETËVENDOSJE!