​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

12.06.2022 20:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

Edhe pse disa probleme shëndetësore nuk mund të shmangen, ka mënyra për të reduktuar rrezikun.

Kjo bëhet duke zgjedhur një mënyrë jetese më të shëndetshme si ushtrimet e rregullta, shmangia e duhanit dhe alkoolit, si dhe një dietë e shëndetshme.

Ekzistojnë disa lloje ushqimesh që mund t’ju ofrojnë mbrojtje kundër kancerit, shkruan Healtybuilderz.

Boronica

Boronicat dihet se përmbajnë përbërës të tillë si elagitannin, antocianin, si dhe pterostilbene, të cilat janë gjetur se kontribuojnë në shëndetin tonë të përgjithshëm.

Limonët

Përmbajtja e vitaminës C në këtë agrume është zbuluar se ndihmon në largimin e toksinës në gjak, dhe përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Sipas hulumtimeve, lëvozhga e limonit mund të shkatërrojë lehtësisht të gjitha qelizat e dëmshme të kancerit që mund të rriten në zorrë të trashë, gji dhe mushkëri. Konsumimi i lëngut të limonit mund t’i ofrojë sistemit tuaj veti antivirale dhe antibakteriale, ndërsa në të njëjtën kohë të largojë çdo inflamacion, të përmirësojë tretjen dhe të rregullojë presionin e gjakut.

Karotat

Shtimi i karotave në dietën tuaj, qoftë si rostiçeri apo pjesë e një vakti, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit.

Arra

Ka studime që tregojnë se konsumimi i disa llojeve të arrave mund të zvogëlojë rrezikun, siç janë arrat braziliane, të cilat mund t’ju mbrojnë nga kanceri i mushkërive për shkak të përmbajtjes së lartë të selenit.

Xhenxhefil

Ekstrakti i xhenxhefilit mund të ndihmojë në uljen e madhësisë së tumoreve të prostatës deri në 50% në disa pacientë. Përveç kësaj, ndihmon në reduktimin e inflamacionit në trupin tuaj, lehtësimin e stomakut të mërzitur dhe ofron shumë antioksidues në trupin tuaj.

Vaj ulliri

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Pamplona në Spanjë, gratë që përdornin vaj ulliri ekstra të virgjër në dietën e tyre ulnin rrezikun e kancerit të gjirit deri në 62%. Kjo është për shkak të yndyrave të pangopura të pranishme në vaj, të cilat mund të parandalojnë formimin e qelizave kancerogjene në trup.

Kanella

Kjo erëz përdoret zakonisht për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe për të luftuar inflamacionin dhe mund të ndihmojë në ndalimin e formimit të qelizave kancerogjene.

Drithërat e plota

Rritja e marrjes së fibrave nga ushqime si orizi i zi, quinoa, si dhe bollguri mund ta mbajë sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë