Ky është lloji më i rrallë i personit, a jeni i tillë?

19.11.2020 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ky është lloji më i rrallë i personit, a jeni i tillë?

Sipas Carl Jung, lloji i personalitetit që ka kombinime unike të tipareve, të cilat përfshijnë, ndër të tjera, mbylljen, ndjeshmërinë dhe drejtësinë, përbën vetëm një për qind të popullsisë.

Këta njerëz janë nga natyra të qetë dhe të sigurt në bindjet e tyre, dhe ata gjithashtu shprehen karakteristikë se janë gjithmonë të gatshëm për të ndihmuar njerëzit e tjerë.

Ky lloj unik i personalitetit është shënuar me shkurtesën INFJ, dhe u zbulua nga testi Myers Bridges krijuar nga psikiatri i famshëm Carl Jung.

Sot, ky test vlerëson profilin psikologjik të një personi dhe maturimin e tij. Me katër shkallët e saj, ne mund, për shembull, të kuptojmë se si e shikojmë botën, si e perceptojmë atë që na rrethon dhe si lidhemi me njëri-tjetrin.

Ajo bazohet në 8 lloje të personalitetit ekstrovert dhe 8 lloje të personalitetit introvert, dhe INFJ është më e pazakonta nga të gjitha.

Këto janë karakteristikat kryesore të njerëzve të tillë:

Ata janë të përqendruar në ndihmën e të tjerëve

Kanë një qasje idealiste dhe një ndjenjë të fortë të së mirës dhe së keqes. Një nga qëllimet e tyre më të qarta është të ndihmojnë të tjerët, por gjithashtu i frymëzojnë ata në vetë-përmirësimin dhe zhvillimin. Bëjnë miq shumë lehtë dhe janë të shkëlqyeshëm në marrëdhëniet ndërpersonale.

Dinë të ëndërrojnë

INFJ janë ëndërrimtarë të pamëshirshëm. Sidoqoftë, ëndrrat e tyre nuk hyjnë në kategorinë përrallore dhe të pamundura. Ata ëndërrojnë në mënyrë konstruktive dhe të qëllimshme, shpesh duke realizuar ëndrrat e tyre.

Në mjedisin e punës, këta njerëz gjithmonë tregojnë pavarësi, orientim në qëllim, kreativitet të lartë dhe shumë intuitë. Ata gjithashtu shpesh janë të interesuar në art dhe shkencë.

Entuziazmi dhe idealizmi i tyre mund të jetë rraskapitës

Njerëzit me këtë lloj personaliteti kanë vetëm një problem real: shoqërinë. Në botën e sotme, plot padrejtësi, dyer të mbyllura dhe mure që të gjithë duhet t’i kapërcejmë vazhdimisht, nuk është e vështirë të zhgënjehesh me përpjekjet tona. Shpesh ndodh që njerëzit me këtë lloj të heqin dorë dhe të ndalojnë luftën për një kohë – thjesht pasi është jashtëzakonisht rraskapitëse.

Këta njerëz, të cilët nuk përbëjnë më shumë se 1% të popullsisë totale të Tokës, sjellin dritë në errësirën përreth nesh. Këta janë njerëz me ide të qarta, ëndërrimtarë që kanë një qëllim dhe idealistë që vërtet duan t’i bëjnë njerëzit përreth të paktën pak më të mirë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën