Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

29.11.2020 18:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka lëshuar udhëzime të reja për sa i përket ushtrimeve gjatë pandemisë COVID-19. Duke lënë të kuptohet mungesa e stërvitjes, OBSH deklaroi se deri në pesë milionë vdekje mund të parandalohen nëse njerëzit bëjnë jetë aktive.

OBSH deklaroi se njerëzit duhet të ndalojnë përdorimin e pandemisë COVID-19 si arsye për të mos ushtruar. Në vend të kësaj, ajo lëshoi një seri të re udhëzimesh mbi aktivitetin fizik dhe sjelljen ulur duke i nxitur njerëzit të bëjnë një jetë të shëndetshme.

Sipas një studimi, OBSH zbuloi se një në katër të rritur dhe katër në pesë fëmijë përmbahen nga çdo aktivitet fizik.

Sipas OBSH, të gjithë të rriturit duhet të zhvillojnë 2.5 orë deri në 5 orë ushtrime në javë, që do të thotë 30 deri në 40 minuta aktivitet fizik çdo ditë. Organizata ndërkombëtare rekomandoi aktivitet aerobik të moderuar deri në atë të fuqishëm. Fëmijët duhet të kenë të paktën 1 orë ushtrim ose aktivitet fizik çdo ditë. Të rriturit gjithashtu u kërkohet të kryejnë aktivitete forcuese të muskujve. Fëmijët duhet të përqendrohen në ushtrime të ndërtimit të muskujve së bashku me forcimin e kockave, deklaroi OBSH.

Sidoqoftë, ata mbi 65-vjeç duhet të përpiqen të bëjnë stërvitje ose aktivitete që i ndihmojnë të ekuilibrojnë lëvizjet e trupit dhe të arrijnë një koordinim më të mirë, përfshirë ushtrimet për forcimin e muskujve. Kjo do t’i ndihmojë ata të parandalojnë rëniet e shpeshta dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre.

Sipas udhëzimeve, gratë shtatzëna dhe pas lindjes duhet të sigurohen që të bëjnë stërvitje prej 20 minutash në formën e ushtrimeve aerobe të moderuara çdo ditë.

Ushtrimet e rregullta do të ndihmojnë njerëzit të menaxhojnë kushtet e mbipeshës, sëmundjeve të zemrës dhe gjithashtu të kontrollojnë diabetin tip 2. Gjithashtu mund të rrisin shëndetin mendor duke zvogëluar simptomat e depresionit dhe ankthit, së bashku me përmirësimin e fuqisë së kujtesës.

Udhëzimet e reja synojnë të ndiqen nga të gjithë ata që janë mbi moshën 5-vjeç, pavarësisht nga gjinia, prejardhja kulturore ose statusi socio-ekonomik.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Skënder Hyseni-Presidentes Osmani: Ti e paske huqur fare, mozomakeq, Zot na ruaj nga injoranca

Skënder Hyseni-Presidentes Osmani: Ti e paske huqur fare, mozomakeq, Zot na ruaj nga injoranca