Kurti thotë se nuk ka ndryshuar qëndrim për Ujmanin, nuk tregon se kur do ta vizitojë veriun

30.06.2021 17:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti thotë se nuk ka ndryshuar qëndrim për Ujmanin, nuk tregon se kur do ta vizitojë veriun

Kryeministri Albin Kurti, tha se qëndrimi i Qeverisë për liqenin e Ujmanit nuk ka ndryshuar, duke theksuar se Serbia nuk mund të bëhet hisedare në të, raporton Ekonomia Online.

Tutje, Kurti tha se arritja e një marrëveshje me Serbinë varet nga Qeveria e Beogradit.

Ndërsa, kur u pyet se kur do ta vizitoj veriun, ai tha se për gjithçka janë duke u përgatitur.

Po ashtu, Kurti u pyet rreth Asociacionit, ku tha se kur presidenti i Serbisë deklaron se nuk do ta njohë kurrë Kosovën, duhet pyetur ata që kanë bërë koncesione deri më tani në emër të njohjes.

“ATK-ja ka një inkasim prej më shumë se 60 milionë euro, dhe do të shënoj rritje prej 7.9%. Mërgata me shumicë dërmuese e ka mbështetur ndryshimin e madh dhe hapat që i kemi marr ne për mërgatën nuk janë ndërmarr asnjëherë më parë, bashkatdhetarët tanë duhet ta kenë të drejtën për dy shtetësi”.

“Qëndrimet tona sa përket Ujmanit janë ato të njëjtat dhe detyra jonë thotë që duhet ta konsiderojmë ashtu siç është liqen artificial i Kosovës dhe nga Kosova, dhe unë natyrisht që do të marr të gjitha argumentet për qëndrimi tonë. Sa i përket marrëveshjes së Uashingtoni se pika e saj me e vlefshme është ajo e fundit. Sa i përket cilësimeve qe na vinë nga Beogradi ata janë përpjekur të na definojnë mirëpo kanë dështuar rregullisht mua nuk më kanë definuar as kur kam qenë i burgosur, kur se pranova gjyqin e tyre e lëre tash si kryeministër”.

“Kur do të ketë marrëveshje nuk varet vetëm prej meje por varet edhe prej Serbisë, andaj ne këtë kuptim besoj që duhet të kemi konsensus nacional se duhet ta forcojmë shtetin Kosovës, unë nuk i qëndroj qëndrimet për njerëzit”.

“Për gjithçka po përgatitemi dhe nuk jemi në vitin e katër të qeverisjes por në ditën e 100 dhe Kosova do të jetë e pranishme gjithë andej”.

“Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe e shkel frymën kushtetuese nuk është i mundshëm, por nuk mund të kemi pyetjet e njëjta kur jemi kaq të ndryshme, në Kosovë ka ndryshuar gjendja përfaqësimi sepse ka president, kryeministër dhe kryeparlamentar me integritet dhe dinjitet”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Kadri Veseli niset për në Hagë

Kadri Veseli niset për në Hagë

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës