Kurti: Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes me MCC është festa e një pune të pashoq e të dy ekipeve

E publikuar: 27/07/2022 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti-usa-shba
Share:

Kryeministri Albin Kurti foli para ceremonisë së nënshkrimi të marrëveshjes me MCC-në, nga e cila Kosova përfiton 236.7 milionë dollarë për stabilitet me energji.

“Është një ditë historike për Kosovën dhe ShBA-në, sinjalizon partneritetin për qëllime të përbashkëta”, tha Kurti.

“Strategjia jonë e energjisë shkruan rrugën tonë drejtë një të ardhme të dekarbonizuar. Ky program kompakti është esencial, jemi duke punuar intensivisht për të garantuar një furnizim me energji që është i përballuar për të gjithë”, u shpreh tutje Kurti.

Tutje kryeministri tregoi se marrëveshja do t’i prezantohet Parlamentit për ratifikim që nesër.

“Nuk do jemi për të ballafaquar për opozitën por edhe ata nuk do të jenë shumë të kënaqur që nuk do jemi atje”, shtoi Kurti.