Kur pini alkool, flisni më mirë gjuhë të huaja

15.03.2021 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kur pini alkool, flisni më mirë gjuhë të huaja

Një studim ka treguar se dozat e vogla të alkoolit mund t’ua përmirësojnë aftësitë komunikuese atyre që e flasin një gjuhë të dytë.Sidoqoftë, ekipi hulumtues ka bërë të ditur se dozat e mëdha të alkoolit e pengojnë këtë aftësi.

Çdo kush që ndonjëherë ka konsumuar alkool e din se kjo substancë e nxitë trurin të mendojë dhe të mbajë kontroll mbi lëvizjet e trupit.

Alkooli në veçanti ndikon në funksionet ekzekutive të trurit, një set procesesh që përfshin vëmendjen, memorien, etj.

Duke marrë parasysh se funksionet kognitive janë të rëndësishme në proceset e larta kognitive – që përfshihet edhe njohja e një gjuhe të huaj – atëherë është e logjikshme të mendohet se alkooli jua ulë aftësinë për të folur një gjuhë tjetër.

Por, kjo faktikisht nuk është e vërtetëShkencëtarët anglezë kanë treguar se faktikisht dozat e vogla të alkoolit mund t’ju ndihmojnë të komunikoni më mirë në një gjuhë të huaj.Këtë konstatim ata e kanë bërë pas eksperimenteve me 50 studentë. /Telegrafi/
FJALË KRYESORE:
TRURIALKOOLISTUDIMIGJUHËT E HUAJA

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Një femër përfshihet në përleshje masive në Prishtinë, arrestohet bashkë me dy persona tjerë

Një femër përfshihet në përleshje masive në Prishtinë, arrestohet bashkë me dy persona tjerë

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online